Гроші або валюта – поняття, яке розуміють усі люди, але не всі знають, що таке фіатна валюта чи фіатні гроші. Людство щодня користуються грошима у вигляді монет, банкнот чи платіжних карток. Торгівля криптовалютою також стає все більш популярною останнім часом. Які гроші ми використовуємо насправді? Паперові гроші існують вже давно, але що це взагалі таке?
Про це та про віртуальні цифрові гроші написано у статті зрозумілою мовою.
Фіатні гроші – це засіб платежу, який насправді не забезпечений реальними цінними металами, наприклад, золотом. Звичні нам паперові гроші є інструментом для транзакцій. Їхня вартість визначається виходячи з попиту, який формує держава.
До паперових, звичайних грошей є велика довіра людей (лат. fides – віра). Банкноти грошей, самі по собі практично нічого не коштують, але коли вони стають засобами платежу у торгівлі мають певний потенціал. Найбільш поширеним прикладом паперових грошей є банкноти, які мають номінальну вартість, але не мають реальної підтримки у вигляді золота.
Історія виникнення фіатних грошей
Історія грошей починається з часу коли почали виготовляти монети з золота. На початковому етапі розвитку грошей монети фактично мали вартість золота, з якого вони були виготовлені. Однак це доставляло чимало проблем, пов’язаних із перевезенням великих обсягів важких монет для оплати будь-яких угод.
Далі з-за бурхливого розвитку розрахунків із застосуванням грошей виникли чеки та паперові гроші, що усунуло проблему перевезення монет з дорогоцінних металів. Така зміна форми платежу позитивно вплинула на економічний розвиток країн.
Наступним кроком у розвитку платіжної системи стала поява електронних грошей. Внаслідок цього транзакції тепер здійснюються з використанням дебетових карток або електронних переказів, у тому числі з урахуванням курсу обміну валюти.
Криптовалюта та фіатні гроші
Останнім валютним винаходом на сьогодні є популярна криптовалюта, яка за своїм значенням нагадує звичайні гроші. Вона є договірним засобом платежу, який може бути використаний для здійснення фінансових угод. Криптовалюта – це цифрові гроші, її ще називають віртуальними грошима. Крипта хоч і не створюється і не контролюється державою, але вважається платоспроможною валютою, може зберігатись, передаватись і торгуватись у цифровому вигляді.
Найвідомішою на сьогоднішній день криптовалютою є популярний BitCoin, вартість якого визначається на основі тих самих характеристик, що і для будь-якої іншої валюти. Проте слід зазначити, що крипта завойовує довіру користувачів переважно за рахунок децентралізації та незалежності від державних фінансових органів. У зв’язку з цим крипта втратила фактор, який визначає приналежність до групи фіатних грошей. На неї не впливає інфляція та емісія Центробанку.
Чи можна вважати криптовалюту фіатними грошима
Відповідь на це питання неоднозначне. Цифрові гроші завойовують довіру користувачів завдяки безпеці, яка блокує можливість зняття, скасування або повернення здійсненної транзакції.
Як правило, віртуальні гроші засновані на технології Блокчейн. Отже вони мають контрольоване обмежене виготовлення, яке теоретично захищає від гіперінфляції. Адже фіатні гроші розподіляються державними органами, тому саме уряд приймає рішення про кількість банкнот, що випускаються в обіг, виходячи з прогнозів та економічних потреб.
Ринок віртуальних грошей через відсутність страховки та державного контролю нестабільний, але передбачається, що оскільки криптовалюта застосовується як платіжний засіб, вона має великий потенціал у розвитку нових грошових технологій.
Фіатна валюта: переваги та недоліки
Використання паперових грошей має багато переваг, тому вони швидко завоювали популярність і широко використовуються на фінансовому ринку. Основною перевагою договірної вартості є те, що їх використання не потребує забезпечення золотом, тому нема проблеми з транспортуванням та зберіганням золота.
До недоліків фіатної валюти можна віднести відсутність чіткої сталої вартості, яка б вказувала на їхню реальну ринкову вартість. Створюючи нові гроші без підтримки золотом, є ризик економічної кризи.
Криптовалюта чи фіатні гроші?
Ми все це бачимо сьогодні. Наближається кінець паперових грошей. Чи означає це, що Fiat, яким ми його знаємо, забудуть? Якщо справжні криптовалюти не увійдуть у глобальне використання, на нас чекає щось набагато гірше. Фіати вмирають, криптовалюти народжуються?
У ЗМІ зазначається, що, наприклад, під час останнього заходу Mercedes-Benz в Атланті готівка на корпоративних стендах взагалі не бралася. Те ж саме і з учасниками Tropicana Field у Тампа-Бей.
Проте сказане вище – це лише початок. Список органів місцевого самоврядування, що розглядають можливість заборони готівки в роздрібних магазинах у межах міста, постійно зростає.
Деякі незалежні роздрібні торговці, такі як Sweetgreen вже вирішили відмовитися від готівки як можливого способу оплати. Якщо суспільства в цілому погоджуються з цим, значить, вони цього хочуть, чи не так? Зрештою, роздрібні торговці та місцеві органи влади не стали б реалізовувати ідею безготівкових операцій без згоди своїх клієнтів та виборців. Не кажучи вже про заборону готівки.
Виявляється, люди не такі великі шанувальники цифрових платежів, як вважають політики чи корпорації. Нове дослідження Cryptoslate показує інше.
Виявляється, американці не в захваті від думки, що їхні гроші потенційно можуть знецінитись, якщо ця тенденція збережеться.
Нещодавно портал Cryptoslate, присвячений криптовалютам, провів дослідження за участю 1000 американських споживачів, яким поставили одне питання: чи має уряд
США виключити готівку з обігу та зробити всі гроші цифровими? Що може шокувати, лише 13 відсотків респондентів сказали так, а 76 відсотків сказали ні.
Тепер давайте розглянемо докладніше, чому так багато людей виступають проти ідеї безготівкового суспільства. І які аргументи на користь заборони готівки як засобу обміну?
Плюси безготівкового товариства Коли початковий шок від бачення повної відмови від готівки минеться, ми можемо почати розглядати потенційні вигоди від цієї еволюції грошей.
Одним із найчастіше повторюваних аргументів на користь проведення всіх транзакцій з будь-якою формою кредитної чи дебетової картки є «прозорість». Це означає, що в цьому випадку кожна окрема транзакція буде записуватися як постійний запис, який уповноважені сторони можуть переглянути будь-коли.
Якби готівка не мала цінності чи корисності, торговці наркотиками, торговці зброєю та торговці людьми більше не могли б займатися своєю злочинною діяльністю.
Принаймні це було б набагато складніше. Теоретично їхня мафіозна поведінка було б відносно легко відстежувати. Теоретично…
Те саме можна сказати про всі види корупції. Чи це корумпований політик або порушник закону, який бере хабарі у мафіозі, корупцію буде важче приховати. Інша річ, що золото у вигляді монет чи бартеру можна було використати замість банкнот. А тепер давайте відкладемо ці міркування.
Йдеться про те, щоб показати вам, що перед злочинцями без паперових грошей стоїть складне завдання. Принаймні на деякий час … Крім того, є ще одна причина, через яку багато компаній вже сьогодні працюють «тільки безготівковим способом».
Це з тим, що торгівля за розрахунок готівкою сприяє нечесним угодам із боку співробітників. Крім того, система, заснована лише на електронних платежах, значно спрощує ведення бухгалтерського обліку у такій компанії. Відмова від готівки як спростить і здешевить особистий облік, а й знищить бухгалтерські компанії. Інші причини? Це просто. Зручність.
Якщо вам ніколи не доведеться носити з собою готівку, вам не потрібно турбуватися про те, що ви втратите їх або підете до банкомату, щоб отримати більше. Не кажучи вже про інші проблеми, які ми зазвичай пов’язуємо з готівкою.
Тільки виробники гаманців спіткає доля, але, як ми знаємо, кожна революція потребує жертв. Загалом важко сперечатися з ідеєю, що жити без готівки легше. Крім того, є ще дещо.
Додаткові зусилля з моніторингу касових операцій пов’язані з витратами як для цілей бухгалтерського обліку, так і з метою аудиту. Усунення необхідності відстежувати ці грошові операції теоретично заощадило б державні гроші, і, сподіваюся, ці заощадження можна буде передати населенню. Втім, напевно, це наївність.
Незважаючи на ці потенційні вигоди, деякі, як і раніше, стверджують, що ризик створення будь-якого безготівкового суспільства більший, ніж потенційна винагорода. Завжди є зворотний бік медалі.
У якомусь сенсі ми любимо свої гроші. Ми виросли у світі, де ми можемо використовувати готівку, коли захочемо і де захочемо, щоб купувати товари та послуги, які нам потрібні. Думка про те, що це більше неможливо, змушує нас почуватися дивно.
Декому з нас це навіть страшно. За винятком того, що крім – можливо ірраціонального – страху перед змінами, деякі мудрі люди висувають аналогічні аргументи про небезпеку переходу на цифрові платежі.
Дехто побоюється, що повний облік усіх транзакцій може призвести до зловживання владою та/або навіть до ще більшої корупції, якщо такий нагляд потрапить до рук необережних чи зловмисних. Ми вже бачимо, що цифрові гроші здаються нам простішими.
Згідно з дослідженням, проведеним кілька років тому, ширша доступність кредитних та платіжних карт змушує людей збільшувати свій борг, тому що вони витрачають свої заощадження більш недбало (якщо вони у них взагалі є, тому що перший тип картки також дозволяє нам набагато легше до боржників) .
Таким чином, відмова від банкнот та монет також призведе до того, що люди потраплять у боргову спіраль ще частіше та важче. І головний аргумент – конфіденційність.
Що ж, скасування готівки та залишення в обігу переважно державних фіатів на основі центрального реєстру також призведе до того, що влада знатиме про нас майже все.
На перший погляд це може здатися параноїдальною заявою, але подумайте, чи дійсно ви хочете, щоб уряд знав, де і коли ви робите покупки, які у вас інтереси, і навіть знали ваші секрети чи сексуальні уподобання?
Так, аналіз банківської виписки може розповісти про вас майже все. Ви навіть не розумієте цього. Криптовалюти як рішення биткойн сатошиОтже, чи будуть криптовалюти ліками від світу без готівки і, до того ж, лише з державними фіатами?
Приватні гроші в тій чи іншій формі можуть повернутись на ринки, навіть якщо вони не в нинішньому вигляді. другий тираж. Навіщо? Людям завжди хочеться щось ховати від влади.
В антиутопічному світі, який ми описали вище (який тільки на перший погляд виглядає його протилежністю, тобто утопією), монети блокчейна можуть виявитися ідеальними інструментами для людей, які хочуть зберегти свою конфіденційність і боротися за те, щоб політики та чиновники майже ніколи не знали про них. всі.
Так буде? Ймовірно, ми дізнаємося про відповідь через кілька років.
Резюме
Використання фіатних грошей звичне і комфортне. Тому вони стали популярним платіжним засобом у світі. Переважна більшість країн мають власну валюту, яку можна обміняти за обмінним курсом.