Перейти к содержанию

Фіатні гроші – що це, і що вони мають до криптовалюти

Гроші або валюта – поняття, яке розуміють усі люди, але не всі знають, що таке фіатна валюта чи фіатні гроші. Людство щодня користуються грошима у вигляді монет, банкнот чи платіжних карток. Торгівля криптовалютою також стає все більш популярною останнім часом. Які гроші ми використовуємо насправді? Паперові гроші існують вже давно, але що це взагалі таке? Про це та про віртуальні цифрові гроші написано у статті зрозумілою мовою.

Що таке фіатні гроші та чим криптовалюта відрізняється від фіатних грошей

Фіатні гроші

Фіатні гроші – це засіб платежу, який насправді не забезпечений реальними цінними металами, наприклад, золотом. Звичні нам паперові гроші є інструментом для транзакцій. Їхня вартість визначається виходячи з попиту, який формує держава.

До паперових, звичайних грошей є велика довіра людей (лат. fides – віра). Банкноти грошей, самі по собі практично нічого не коштують, але коли вони стають засобами платежу у торгівлі мають певний потенціал. Найбільш поширеним прикладом паперових грошей є банкноти, які мають номінальну вартість, але не мають реальної підтримки у вигляді золота.

Історія виникнення фіатних грошей

Історія грошей починається з часу коли почали виготовляти монети з золота. На початковому етапі розвитку грошей монети фактично мали вартість золота, з якого вони були виготовлені. Однак це доставляло чимало проблем, пов’язаних із перевезенням великих обсягів важких монет для оплати будь-яких угод.

Далі з-за бурхливого розвитку розрахунків із застосуванням грошей виникли чеки та паперові гроші, що усунуло проблему перевезення монет з дорогоцінних металів. Така зміна форми платежу позитивно вплинула на економічний розвиток країн.

Наступним кроком у розвитку платіжної системи стала поява електронних грошей. Внаслідок цього транзакції тепер здійснюються з використанням дебетових карток або електронних переказів, у тому числі з урахуванням курсу обміну валюти.

Криптовалюта та фіатні гроші

Останнім валютним винаходом на сьогодні є популярна криптовалюта, яка за своїм значенням нагадує звичайні гроші. Вона є договірним засобом платежу, який може бути використаний для здійснення фінансових угод. Криптовалюта — це цифрові гроші, її ще називають віртуальними грошима. Крипта хоч і не створюється і не контролюється державою, але вважається платоспроможною валютою, може зберігатись, передаватись і торгуватись у цифровому вигляді.

Найвідомішою на сьогоднішній день криптовалютою є популярний BitCoin, вартість якого визначається на основі тих самих характеристик, що і для будь-якої іншої валюти. Проте слід зазначити, що крипта завойовує довіру користувачів переважно за рахунок децентралізації та незалежності від державних фінансових органів. У зв’язку з цим крипта втратила фактор, який визначає приналежність до групи фіатних грошей. На неї не впливає інфляція та емісія Центробанку.

Чи можна вважати криптовалюту фіатними грошима

Відповідь на це питання неоднозначне. Цифрові гроші завойовують довіру користувачів завдяки безпеці, яка блокує можливість зняття, скасування або повернення здійсненної транзакції.

Як правило, віртуальні гроші засновані на технології Блокчейн.  Отже вони мають контрольоване обмежене виготовлення, яке теоретично захищає від гіперінфляції. Адже фіатні гроші розподіляються державними органами, тому саме уряд приймає рішення про кількість банкнот, що випускаються в обіг, виходячи з прогнозів та економічних потреб.

Ринок віртуальних грошей через відсутність страховки та державного контролю нестабільний, але передбачається, що оскільки криптовалюта застосовується як платіжний засіб, вона має великий потенціал у розвитку нових грошових технологій.

Фіатна валюта: переваги та недоліки

Використання паперових грошей має багато переваг, тому вони швидко завоювали популярність і широко використовуються на фінансовому ринку. Основною перевагою договірної вартості є те, що їх використання не потребує забезпечення золотом, тому нема проблеми з транспортуванням та зберіганням золота.

До недоліків фіатної валюти можна віднести відсутність чіткої сталої вартості, яка б вказувала на їхню реальну ринкову вартість. Створюючи нові гроші без підтримки золотом, є ризик економічної кризи.

Резюме

Використання фіатних грошей звичне і комфортне. Тому вони стали популярним платіжним засобом у світі. Переважна більшість країн мають власну валюту, яку можна обміняти за обмінним курсом.

Все, що вам потрібно знати про Альткойни

5 найпопулярніших криптовалют на сьогодні

Що таке криптовалюта і де її купити