Перейти к содержанию

Сімейний бюджет: як правильно витрачати гроші

Уміння правильно вести свій сімейний бюджет – це запорука економічного розвитку сім’ї. Цю навичку необхідно постійно вдосконалювати. Ритм сучасного життя змушує людей ретельно контролювати свої витрати та шукати додаткові доходи. Сім’я не зможе спокійно жити без засобів, що забезпечують її базові потреби. Тому необхідну кількість грошей треба вміти заробляти.

Однак якщо зароблені гроші безконтрольно витрачати, то скільки б ви не заробляли вам завжди їх не вистачатиме.

Як раціонально розпоряджатися сімейним бюджетом, опубліковано у статті.

Бюджет сім’ї, як ним правильно керувати та розумно економити

Сімейний бюджет

Планування сімейного бюджету не потребує складних фінансових таблиць або бухгалтерських формул та програм. Все, що вам потрібно, це трохи вільного часу, регулярність планування, постійний контроль за витратами, і відкладання грошей на чорний день.

Як правильно спланувати домашній бюджет? З чого почати та на що звернути увагу?

Першим кроком слід порахувати весь свій щомісячний дохід. У при цьому враховується весь дохід. Тобто заробітна платня, та гроші, отримані від випадкових доходів: премії, виграші, подарунки, зароблене при підробітку.

Наступним кроком у плануванні сімейного бюджету є запис усіх видатків за місяць. Найкраще розділити їх на постійні витрати та разові витрати. Квитанції за останній місяць та історія транзакцій платіжною карткою можуть допомогти у складанні виписки. До постійних витрат сім’ї відносяться такі плати, як:

 • орендна плата за квартиру;
 •  плата за комунальні послуги;
 • розстрочка на різну побутову техніку;
 • витрати на транспорт;
 • плата за інтернет, телефон, телебачення;
 •  витрати на придбання продуктів харчування.

З іншого боку, є ще разові витрати, що трапляються нерегулярно. Ці витрати також слід контролювати, тому що вони виснажують бюджет.

До разових витрат відносяться:

 • витрати на купівлю ліків та косметики;
 • витрати, пов’язані з хобі, такі як харч для домашніх тварин;
 • подарунки для рідних та близьких людей;
 • технічні огляди автомобіля;
 • ремонт квартири;
 • візити до лікаря;
 • похід у ресторан, театр, зоопарк тощо;
 • одяг.

У результаті ви знатимете, скільки потрібно відкладати грошей на місяць, формуючи бюджет.

Як правильно аналізувати витрати

Контроль бюджету сім’ї, враховуючи щомісячні доходи та витрати найкраще допоможе заощадити гроші. Якщо після відрахування запланованих витрат із суми сімейного доходу залишиться чимала сума грошей – це дуже добре. Але якщо грошей залишиться зовсім мало, то потрібно перевірити, на які з перерахованих у списку витрат можна виділити менше коштів.

Планування фінансів з огляду на наведені поради – це лише половина успіху. Завдяки такому списку ви тільки знатимете, куди насправді йдуть ваші гроші.

Як заощадити на сімейному бюджеті: поради фахівців

Що ще можна зробити, щоб заощадити кошти:

 • слідкуйте, чи нема помилок ври сплаті послуг – уважно перевіряйте квитанції та цікавтеся, чи правильно роботодавець нараховує понаднормові виплати, та розмір зарплатні;
 • шукайте додаткові джерела прибутку. Можливо, ви можете на своєму захопленні заробити додаткові гроші;
 • уникайте незапланованих покупок, наприклад, косметику або одяг, коли це робиться спонтанно, краще дочекайтеся сезонних знижок;
 • уникайте банківських кредитів: краще попросіть позику в друга або в знайомої сім’ї, ніж ризикувати та стати боржником фінансової установи;
 • намічайте цілі, тоді набагато простіше економити, якщо знаєш, на що підуть гроші.

Програми для ведення домашньої бухгалтерії

Щоб правильно заощадити на сімейному бюджеті, бажано встановити на комп’ютер або смартфон відповідні програми для ведення домашнього бюджету. Серед популярних мобільних додатків варто спробувати:

1). Money Manager – це чудова мобільна програма для домашньої бухгалтерії. Є безкоштовна версія та український інтерфейс. Зрозуміла у роботі. Можна легко налаштувати місячний бюджет, контролювати сімейні доходи та витрати, а також регулярні платежі.

2). Andro Money – це найпопулярніша мобільна програма для ведення сімейного фінансового обліку. Програма англомовна, але легко розібратися методом тику.

3). Toshl Finance – одна з найпопулярніших програм для управління домашнім бюджетом в Україні. Безкоштовний додаток може імпортувати всі транзакції з платіжних карток та відносити їх до певних категорій, після чого формує звіт для користувача, на основі якого можна швидко аналізувати та планувати бюджет;

4). Wallet – програма дозволяє планувати домашній бюджет і відстежувати витрати, система велика і при цьому дуже проста у використанні.

Резюме

Як видно з опублікованих порад фахівців при бажанні можна розумно вести сімейний кошторис. Головне наполегливість та сумлінність в постійному контролі за витратами.

Фіатні гроші – що це, і що вони мають до криптовалюти

Все, що вам потрібно знати про Альткойни

5 найпопулярніших криптовалют на сьогодні