Перейти до контенту

Чому хочеться весь час їсти – 12 причин

Голод – природне почуття, яке відчуває здоровий організм людини. Всім відомий вираз «нагуляти» апетит, коли після тривалої активності на свіжому повітрі передчуваєш тарілку гарячого борщу або пельмені. На жаль, ця природна потреба, як і багато інших, у цивілізованої людини зазнала помітних спотворень.

Спробуємо розібратися в тому, чому нам часто хочеться постійно їсти.

Чому хочеться весь час їсти

Зовнішні причини

1. Звички

Всім звичкам – хорошим і поганим, щепленим нам з дитинства, ми слідуємо часом несвідомо. Одна з головних – це навичка споживання їжі. Більшість із нас пройшло через дитячі садки, де раціон розраховувався на середньостатистичної дитини, схвальні слова «він сьогодні добре поїв» звучали як похвала, піднімали самооцінку малюка та радували батьків.

У більшості сімей ситуація дуже схожа – традиції харчування зазвичай успадковуються з покоління до покоління. Бабусі сьогоднішніх молодих людей вже не пам’ятають голоду, але звикли «все їсти з хлібом, щоб було ситно», до того ж привчали онуків.

Сьогоднішні молоді люди виросли в ситуації, коли на це нашарувалась ще й маса спокус – шоколадки, цукерки, льодяники та інші солодощі, упаковані у привабливі яскраві папірці, яких чомусь так і хочеться з’їсти багато.

Наслідуючи це кліше, людина часом звикає їсти те, що їй за природою не властиво, та й обсяг їжі, що з’їдається, перевищує справжні потреби організму.

Щоб поступово подолати цю звичку, радять почати стежити за своїми відчуттями: з’їдати частину звичайної порції та прислухатися до себе: якщо їсти більше не хочеться, треба зупинитись. Надалі поступово скоротити порцію до необхідних розмірів.

2. Суспільна думка

По суті, ця проблема є продовженням першої. Тиск виявляється на людину не тільки в дитинстві, адже ми проводимо все життя серед людей. Живучи в сім’ї, серед родичів зі звичками, що склалися, не завжди можна протистояти глузуванням, спрямованим на спроби одного з членів сім’ї впорядкувати харчування.

Така сама ситуація може скластися в «пильному колективі» на роботі. Особливий випадок – відвідування гостей та банкети.

Найкращий спосіб у такій ситуації – гумор. Можна покепкувати над собою разом із жартівником, перевести розмову в дружелюбне русло, і повільно, але вірно гнути свою лінію. Якщо не вдалося витримати оборону на святі або в гостях, влаштувати собі пізніше розвантажувальний день.

3. Неуважність до їжі

У більшості сучасних людей на кухні стоїть телевізор (до речі, відповідь на питання «Для чого?» мало хто може сформулювати), тому процес приготування їжі та її споживання найчастіше відбувається на тлі перегляду захоплюючих фільмів та цікавих ток-шоу.

Такий же ефект виходить і при читанні книги або прогортання стрічки новин в соцмережах. На цьому фоні важко зосередитися не тільки на кількості їжі, а й на її якості, адже мозок зайнятий засвоєнням іншої інформації.
Зробивши зусилля над собою, потрібно виключити супутні подразники та приймати їжу у спокійній обстановці.

«Чому ж хочеться так багато їсти?» – Відповідь психолога

Чому ж хочеться так багато їсти

Незважаючи на стереотипи, що склалися, зовсім не кожен схильний слідувати їм – знаходяться люди, які не піддаються громадській думці. Чому одна людина може стримати себе, і не є багато, а іншій увесь час хочеться чогось пожувати? У психологів існує на це запитання відповідь.

4. Страх

Фахівці свідчать, що нерідкі випадки, коли мати поширює свої фобії, пов’язані з збільшенням ваги, на дітей. Підсвідомо у дитини складається уявлення про надцінність їжі. Ставши дорослим, він, як не дивно, не тільки не обмежує себе в прийомі їжі, але надходить діаметрально протилежно.

5. Придушення стресу

Існують два типи людей – одним під час стресу “шматок у горло не лізе”, а інші, навпаки, “заїдають неприємності”. Надходження вуглеводів у такій ситуації є потребою організму, яку не треба ігнорувати чи пригнічувати. Важливо, щоб вони містилися не в тістечках і цукерках, а в природнішій формі – у фруктах або ягодах.

6. Захист від зовнішнього світу

До психологів звертаються люди, які мають сумний досвід насильства у дитинстві чи підлітковому віці. За статистикою, вони досить часто мають зайву вагу, скинувши яку, не можуть змиритися з цим, вважаючи себе незахищеними, і тому відчувають сильний дискомфорт.

Релігійні норми

Психологічні проблеми межують із духовними, і нерідко, спираючись на багатовіковий релігійний досвід, можна знайти підхід до їх вирішення, адже недарма жодна з давніх релігій не оминала практику харчового посту.

У Православ’ї обжерливість визнається дуже серйозним гріхом. Під ним розуміють не лише надлишковий прийом їжі, а й вживання їжі без почуття голоду, та постійну стимуляцію смаків шляхом введення до раціону вишуканих приправ та продуктів.

Досить несподіваний підхід до оцінки цього гріха сформулював священик Олексій. Він вважає, що неконтрольоване споживання їжі дає поштовх до інших пороків особистості.

Блуд – це прагнення спожити іншу людину протилежної статі (недаремно кажуть: «Я тебе хочу!»).

Сріблолюбство, бажання привласнити собі якнайбільше матеріальних багатств – почуття дуже близьке до догодження чреву.

А оскільки неможливо мати все на світі, у такої людини неминуче виникає роздратування і гнів на оточуючих. Черевоугодник буває щасливий і задоволений лише перебуваючи у процесі споживання – їжі, грошей, людей тощо.

Обжерливість – це залежність?

Кандидат медичних наук Андрій підвів під духовні постулати медичне обґрунтування. Говорячи про те, чому людині хочеться багато і надмірно їсти, вона вважає, що якщо систематично за допомогою їжі (як правило, солодкої) гасити емоційний голод, то відбувається розбалансування.

При цьому запускаються механізми, близькі до адиктивних, і чревоугодник, подібно до курця або алкоголіка, починає потрапляти в залежність від їжі (як правило, солодкої).

Організм хоче їсти багато – чому?

Організм хоче їсти багато

Однак перш ніж докоряти собі за недисциплінованість та шкідливі звички, важливо переконатися, що причина того, чому хочеться багато їсти, не криється у порушенні діяльності організму. Важливо вчасно побачити тривожні симптоми неполадки зі здоров’ям і постаратися вчасно їх усунути.

При деяких захворюваннях поліфагія – відчуття постійної потреби у їжі – супроводжується іншими ознаками.

7. Проблеми з підшлунковою залозою

Цукровий діабет можна запідозрити, якщо у людини:

 • сухість слизових оболонок та спрага;
 • судоми та оніміння кінцівок;
 • довготривалі рани;
 • зниження зору.

8. Порушення діяльності щитовидної залози

Надмірне або недостатнє вироблення гормонів відрізняють –

 • при гіпотеріозі:
 • непереносимість холоду;
 • гіпотонія (знижений артеріальний тиск);
 • знижена частота серцебиття;
 • складність концентрації;
 • збільшення ваги;
 • при гіпертеріозі:
 • непереносимість спеки;
 • гіпертонія;
 • зниження маси тіла;
 • пришвидшене серцебиття;
 • гіперактивність, дратівливість,
 • крім того, в обох випадках можливе відчуття «грудка в горлі» та набряки.

9. Глистна інвазія

Паразитарні захворювання супроводжуються:

 • розладом стільця – запором чи діареєю;
 • проявами алергії;
 • нежиттю;
 • висипом на шкірі;
 • біль у суглобах;
 • порушення сну.

10. Дисфункції гіпоталамуса

Гіпоталамус «несе відповідальність» за безліч процесів, що протікають в організмі. У ньому існує також відділ, який контролює харчову поведінку, тому розлади у роботі цієї ділянки мозку здатні викликати неконтрольований апетит поряд із комплексом інших різноманітних симптомів.

11. Прийом ліків

Сучасні люди приймають безліч лікарських засобів, що мають побічні дії. Нерідко людина, приступивши до лікування, починає хотіти багато їсти, але не може зрозуміти чому.

Звичайно, далеко не всі медикаменти провокують поліфагію, але особливо цей стан супроводжує лікування антидепресантами, деякими противірусними і гормональними препаратами.

12. Особливості жіночого організму

Жіночий організм у певні періоди життя особливо залежить від гормонального тла. У деякі періоди життя чомусь жінці хочеться багато їсти.

До них відносяться вагітність, передменструальний та клімактеричний синдроми. Звичайно, не у всіх цей час супроводжується болісним голодом, але за наявності подібних симптомів корисно проконсультуватися з лікарем.

Висновок

Узагальнюючи думки фахівців у галузі харчування, психологів та священиків про те, чому ж люди часом не можуть контролювати себе і їм хочеться їсти невиправдано багато, можна сказати, що головний шлях до нормалізації споживання їжі – це досягнення внутрішнього балансу, увага до себе, гармонізація фізичного та духовного здоров’я.

Як впоратися з емоційним вигоранням

Як змінити свої звички та досягти успіху