Перейти к содержанию

Пошуки роботи — як не потрапити на шахраїв

Пошуки роботи сьогодні більше нагадують казино, де, мабуть, найважливішу роль відіграє успіх. Пощастить — і витягнеш «хорошу карту», ​​не пощастить — і потрапиш до рук шахраїв… Як же зробити так, щоб мінімізувати свої шанси зустріти шахраїв при пошуку роботи?

Спочатку скажемо, що можуть бути шахраї. Наприклад, вам обіцяють дуже пристойну зарплату, при цьому вимоги до кандидатури є мінімальними. Вам описують райдужні перспективи, годину-другу приваблюють казковими розповідями про прекрасний колектив, поблажливе начальство, високі премії, і тільки в кінці, коли ви вже встигли уявити себе таким, що роз’їжджає через рік-два на власному лімузині, вам ніби між іншим говорять про те, що необхідно завітати до курсів, де про роботу розкажуть ще докладніше. І все б чудово, та тільки за ці курси треба заплатити.

Тут все залежить від жадібності роботодавця: можуть сказати 300 рублів, а можуть і попросити кілька тисяч наших дерев’яних… А після курсів, на які ви старанно відходили, звільнившись із попередньої роботи, вам кажуть, що, на жаль, ви не проходите відбір . «Так шкода, так шкода…», — журячись, скаже начальник і зачинить перед вами двері офісу.

Ні роботи, ні грошей – ніхто вам їх не поверне, повірте.

Пошуки роботи - як не потрапити на шахраїв

Або інша ситуація. Робота чудова, і зарплата висока, але нараховуватися в повному обсязі вона буде тільки після випробувального терміну. А вже на нього часу не пошкодували — максимум, встановлений трудовим кодексом, 3 місяці. Тільки після закінчення цього терміну з обіцяною високою зарплатою відбуваються метаморфози, і вона залишається колишньою, «випробувальною», дуже низькою.

У договорі також якось хитро так написано, що обіцяна висока надбавка – це преміальна частина зарплати. Підписуючи договір, не кожен зверне увагу на це уточнення, адже воно докорінно змінює справу: преміальна частина виплачується за бажанням роботодавця, якщо інше не обумовлено у трудовому договорі. А інше, у разі шахрайства, не буде обумовлено.

Ситуацій шахрайства безліч. З кожним разом дедалі більше дивуєшся багатої фантазії подібних горе-роботодавців. Що ж можна зробити, щоб не потрапити до мережі таких «рибалок»?

Завжди уважно читайте інформацію про оголошення про роботу. Якщо з усіх вимог там зазначено лише «Вік від 18 до 60 років» або «Навичок не потрібний!», але при цьому зарплата вказана вдвічі-втричі вище, ніж у середньому по регіону, швидше за все, це шахраї, які не тільки не дадуть вам заробити такі гроші, а й, можливо, спробують відібрати і ваші кровні.

Насторожено варто віднестися і до компаній з невідомою назвою, які постійно розміщують кілька вакансій протягом довгого часу. Звісно, ​​солідна фірма може довго підбирати потрібного співробітника, і це все пояснюється. Але якщо в компанію вже кілька місяців потрібен менеджер, і при цьому вимоги до кандидата невисокі, то це наводить на роздуми. Швидше за все, вам запропонують пройти курси чи щось подібне.

Не варто відразу ж, прийшовши на співбесіду, надавати всі свої документи та повні дані про себе.

У жодній великій компанії ці дані не вимагають за першої зустрічі. Оцінити вашу придатність до цієї роботи можна і без номера паспорта та повної адреси прописки. А що може статися страшне, запитаєте ви? Страшним може бути те, що від вашого імені шахраї можуть взяти кредит або позичку в банку, якщо вони мають всю необхідну інформацію.

Анкета претендента, що видається при співбесіді, теж може багато сказати про компанію.

У солідних установах питанням про роботу, професійні навички та трудові досягнення присвячено відсотків 90 всієї анкети, у фірмах-шахраях — не більше половини.

Огляньте приміщення, в якому ви проходите співбесіду. Мене свого часу дуже насторожило, що у такій чудовій та великій фірмі з величезними оборотами продажів, як позиціонувала компанію дівчина – менеджер з персоналу, не знайшлося окремого кабінету, щоб провести мені співбесіду. У результаті я розмовляла з менеджером у кімнатці, де проходили співбесіду ще кілька кандидатів одночасно.

До речі, ще один момент: якщо іншим кандидатам співбесіду проводять інші менеджери, то варто задуматись – навіщо компанії стільки менеджерів з персоналу одночасно? Зазвичай така їх кількість свідчить про безперервний потік кандидатів, а відповідно, у більшості випадків, про шахрайство.

Багато людей, які прийшли на співбесіду одночасно з вами, також повинні вас насторожити. У солідній компанії рідко призначають кілька співбесід на один час, зазвичай кожному кандидату призначають свій час, коли з ним і розмовляє менеджер з персоналу або безпосередній начальник.

Масова співбесіда зазвичай потрібна тим, хто намагається навіяти кільком людям якусь думку, яка може не «прокатити» наодинці. Часто до кандидатів підсаджують і свою людину, яка першою ж встане і скаже: «Яка чудова у вас компанія! Звичайно, я заплачу 500 рублів, щоб ви розглянули моє резюме!». Стадне почуття часом творить чудеса, не піддавайтеся на цей прийом!

На співбесіді уточнюйте всі деталі майбутньої роботи: назву посади, яка буде відображена у трудовій книжці, наявність соцпакету, оплату позапланової роботи, роботи на вихідних, відряджень, відпусток та лікарняних. Запитайте, з якого дня офіційне оформлення в штат компанії: з першого дня роботи або після випробувального терміну.

Останнє має насторожити, адже це відсутність гарантій оплати праці та подальшого оформлення взагалі. Відразу ж уточніть розмір окладу і преміальних. Що конкретно буде написано у трудовому договорі?

І пам’ятайте: жодної серйозної компанії для початку роботи не потрібно вкладати гроші!

Якщо вас просять пройти спеціальні платні курси, швидше за все вас після них на це місце не візьмуть.

Хоча винятки, звичайно ж, є, але перевірте компанію: скільки вона існує, як виглядає зовні офіс (одна справа – велика будівля у центрі міста, інша – підвальне приміщення на околиці).

Будьте уважні, і тоді ви справді зможете знайти роботу своєї мрії, а не небажану пригоду!

Як пенсіонеру заробити в Інтернеті

Заробіток в Інтернеті на онлайн іграх

Як пережити робочі будні після декрету

Комментарии 1

Добавить комментарий