Перейти к содержанию

4 страхи, що негативно впливають на поведінку трейдерів

Одне з визначень характеризує страх, як відповідь психіки на інстинкт самозбереження, що спрацював, при виникненні небезпеки, як реальної, так і уявної.

Страх супроводжується нервовою напругою та призводить до втрати впевненості в собі, а також прагнення убезпечитися будь-якими доступними засобами.

Почуття страху завдає трейдерам безліч проблем.

4 страхи, що негативно впливають на поведінку трейдерів

Всі ми відчуваємо його тією чи іншою мірою, тому що розуміємо, що торгівля на біржі пов’язана із постійним ризиком.

Якщо від страху нікуди не подітися, доведеться працювати над собою. У цій статті я постараюся розглянути чотири основні причини страху, з якими стикаються трейдери. А також розповім, які небажані наслідки бувають у цих страхів та як негативно вони впливають на поведінку трейдерів.

Моя мета в тому, щоб ви, дочитавши статтю, усвідомили ці небезпеки. Тоді зможете успішно боротися із ними.

Марк Дуглас, експерт із психології трейдингу, зауважив своїй книзі, що більшість учасників фондового ринку впевнені у своїй здатності передбачати події недалекого майбутнього. Це змушує їх надавати занадто багато ваги результату поточної угоди і заважає ставитися до своєї торгівлі як до можливих подій.

Через це трейдери злітають занадто високо або падають занадто низько і реагують на це емоційно, виявляючи надмірний страх чи жадібність після низки невдач чи перемог.

Поки в голові трейдера зміцнюється впевненість у важливості кожної окремої угоди, рівень страху також зростає.

Це впливає на поведінку трейдерів. Вони стають обережнішими і частіше виявляють невпевненість, намагаючись уникнути помилок.

Страх відчувають усі трейдери, але найуспішніші чудово ним керують, тоді як інші потрапляють під його контроль.

Коли вони зіштовхуються із потенційно небезпечною ситуацією, то інстинктивно переходять у стан мобілізації.

У такому разі у нас два виходи – або боротися, або втекти від загрози, що виникла.

Якщо трейдер сприймає емоції, що виникли в негативному ключі, вони перетворюються на страх і стрес і результати торгівлі в такому стані залишать бажати кращого. Трейдер не зможе діяти, його начебто скували по руках і ногах.

Однак, якщо приплив адреналіну при розміщенні наказу на вхід до угоди буде сприйнятий позитивно, це позначиться в результаті відповідним чином.

Щоб було зрозуміло, наведу аналогію з виконавцями (акторами, співаками, спікерами), які виступають наживо. Багато хто з них відчуває приємне хвилювання перед виходом на сцену і підсвідомо розшифровує цей стан як заклик вийти на сцену і викластися на повну котушку.

Тоді як в інших, те саме хвилювання – це привід втекти назад у гримерну кімнату і навіть захворіти.

І ті, й інші відчувають хвилювання, але в одних воно стає мотивацією, а в інших перетворюється на страх.

1. Страх втрати

Страх втратити гроші під час торгівлі зазвичай має кілька наслідків.

Страх втрати впливає поведінка трейдерів і змушує вагатися під час наслідування торговому плану. Це, у свою чергу, часто може привезти до нездатності увійти до нових позицій або вчасно вийти з них.

Вам, як трейдеру, має бути зрозуміло, що потрібно бути послідовним, і, якщо ваша система говорить, що зараз найкращий час, значить час діяти.

Так що коли страх втратити гроші утримує вас від рішучих заходів, впевненість у вмінні дотримуватися торгового плану також починає випаровуватися. Це призводить до нестачі довіри до торгової системи і, що ще важливіше, до вашої особистої здатності укладати угоди надалі.

У подібній ситуації добре видно, як страх втрати може загнати нас у кут і лише посилює і без того наявну нестачу впевненості при вході в нові позиції.

Наприклад, якщо ви вже ловили себе на сумнівах при вході в угоди, незважаючи на явні сигнали системи, значить, невпевненість у своїй здатності поступово зміцнюватиметься. Так запускається механізм самозахисту, який перешкоджатиме відкриттю нових позицій, а отже, призведе до втрачених шансів на прибуток.

Трейдер у таких випадках, може, як заворожений, стежити за графіками, але так і не знайде в собі сили скористатися можливостями, що пропливають повз.

Оскільки позитивне підкріплення замінюється негативним, ми намагаємося уникати ситуації, де треба приймати рішення і зробити впевнений крок у правильному напрямі.

При уважному розгляді можна виділити кілька причин, з яких трейдер не може змусити себе діяти.

По-перше, коріння таких сумнівів, перебувають у невпевненості у своєму торговому плані.

Трейдеру, здається, що уникаючи угод, він уникне неприємних відчуттів. Ніхто не любить програвати гроші. Але реальність така, що навіть найкращі з найкращих іноді зазнають збитків.

Просто вони втрачають набагато менше як фінансово, так і психологічно, що дозволяє їм надовго затриматися на фондовому ринку. Чим довше ви можете залишатися на плаву, спираючись на ефективний спосіб, тим швидше виберетеся з болота збиткових угод.

Коли неможливо

знайти в собі сили, щоб зробити крок уперед, зрозумійте, що занадто хвилюєтеся про результат, і зовсім забули про процес виконання. Подбайте про те, щоб практикуючи виконання плану, його принципи були чітко сформульовані та зафіксовані письмово, а не в пам’яті.

Щоб позбавитися страху, можна почати з торгівлі на папері або перейти на позиції меншого розміру. При цьому сконцентрувати увагу на тому, що і як ви робите.

Щоб не захоплюватися та не пропустити момент виходу з угоди, подбайте про використання ринкових наказів, особливо на вихід. Тоді не буде підстав докоряти собі за бездіяльність у потрібний момент.

Багато трейдерів вважають за краще встановлювати лімітний ордер замість ринкового, сподіваючись, що зможуть вичавити з угоди більше. Проте якщо простіше ставитися до ринкових наказів, вони дозволять закінчити розпочате у потрібний термін, що, своєю чергою, зміцнить упевненість і підтвердить необхідність дотримуватися торгового плану.

Буває, що індикатори показують, що настав час виходити з угоди, але ціна не досягла встановленого ліміту. Трейдера охоплюють сумніви, йому здається, що ще рано виходити. Потім акція починає знижуватися і він розміщує лімітний наказ там, де мав спочатку закрити позицію.

Потім ще кілька разів знижувати значення лімітного наказу. Це триває доти, доки трейдер у розпачі не розмістить ринкового наказу набагато нижче і лише тоді закриває, нарешті, позицію.

Така поведінка трейдерів призводить не лише до фінансових збитків. Що набагато важливіше, ми крок за кроком втрачаємо впевненість, вирощуючи на її місці відчуття безсилля та розчарування.

Отже, варто спрямувати зусилля на уникнення великих збитків і не переживати через невеликі.

Якщо невеликий збиток здатний деморалізувати вас і вивести з ладу, ви ніколи не наблизитесь до великого прибутку.

Тому що в кожній укладеній угоді ми так чи інакше беремо на себе ризик. Налаштуйте його параметри так, щоб правильно торгувати за трендом та отримувати високий прибуток при збитках невеликого розміру.

Позбавтеся улюбленої трейдерами згубної фантазії про те, що невдала позиція повернеться на рівень беззбитковості.

Історія пам’ятає, як вкладені в технологічні компанії мільярди доларів були втрачені, сподіваючись, що акції ось-ось відскочать на початкові позиції. Однак у більшості учасників ринку збитки лише збільшились. Таким чином, короткостроковий трейдер раптом перетворився на довгострокового інвестора проти своєї волі. Впевнений, ви не бажаєте опинитися дома цих людей.

Поставте собі питання про те, наскільки ви довіряєте собі, щоб на практиці виконувати торговий план.

Оцінюйте свою ефективність, виходячи зі здатності входити в угоду і виходити з неї, коли ваш метод дає відповідний сигнал.

Нам потрібно вміти приймати рішення без зайвих вагань. Переконайтеся, що стратегія протестована і ризик досить низький порівняно з потенційною винагородою.

Ми повинні бути добре підготовлені, перш ніж виходити на поле бою кожен торговий день.

Трейдинг – заняття для самостійних людей, здатних виявляти ініціативу.

Потрібно заздалегідь вирішити, де входитимете в позицію, і в якій точці виходитимете.

Завжди пам’ятати правила торгової системи та діяти за її рекомендацією. Це позитивно впливає на поведінку трейдерів, підтримує дисципліну на гідному рівні та змушує сконцентруватися на процесі торгівлі, що згодом принесе чудові плоди.

2. Страх не встигнути

Завжди є скептики, які не вірять у поточний тренд. Страх залишитися без прибутку або зі збитком внаслідок торгівлі проти тренду, змінює думку та поведінку трейдерів.

Страх упустити прибуток певною мірою можна назвати жадібністю, тому що трейдер діє, не виходячи з бажання мати цінний папер, а просто не хоче, щоб цей поїзд пішов без нього.

Цей страх особливо актуальний під час стрімкого зростання якогось тренду, наприклад, технологічного міхура наприкінці 90-х. Трейдери чули, як їхні друзі говорили про багатства, що звалилися на них. Їм теж хотілося поринути в стан ейфорії, що тоді панував.

Страх не встигнути створює небезпечну ситуацію, тому що на цьому етапі трейдери готові брати участь у новому тренді за будь-яку ціну. Результатом страху залишитися поза грою є нездатність відрізняти будь-який потенційний ризик від зниження. Тренд видається перспективним і здається, що попереду тільки дивовижні прибутки. Але нічого очевидного тут нема.

Ті, хто цікавиться фондовим ринком, пам’ятає, якими захоплюючими були історії про всесвітню павутину і про те, як мережа інтернет докорінно вплине на ведення бізнесу.

Справді, інтернет вплинув на наше життя. Проте суєта і галас навколо акцій інтернет компаній сприяла сплеску їхнього публічного розміщення на біржі і призвела до ситуації, коли надмірно завищені очікування не могли втілитись у реальності.

Такий розрив між очікуванням і реальністю створює серйозний ризик для тих, хто занадто пізно приєднався до тренду, тобто вже тоді, коли він був широко розрекламований засобами масової інформації.

3. Страх перетворення прибутку на збиток

Мало хто питає, коли фіксувати збитки і як зробити це правильно. Більше запитань від передплатників та учнів я отримую, коли варто знімати прибуток.

Усі забувають просте правило – переможці мають продовжувати перемагати, а переможених треба якнайшвидше виводити з поля бою.

Натомість ми надто швидко знімаємо прибуток, а збиткові угоди виходять з-під контролю.

Від чого походить подібна поведінка трейдерів? Занадто багато хто з них ставить знак рівності між своєю торгівлею і собою. Вони хочуть знімати прибуток лише заради того, щоб відчути себе переможцями.

4. Страх виявитися неправим

Занадто багато трейдерів надмірно стурбовані тим, щоб правота їхнього аналізу підтверджувалася в кожній угоді. Насправді можна отримувати позитивні результати та бути правим в одній угоді та неправим у наступній.

Бажання завжди мати рацію замість того, щоб робити гроші, це прояв його людини і щоб успішно торгувати, потрібно будь-якими способами виключити його з гри. Загострене его призводить до того, що трейдер не бачить різниці між своєю торгівлею та самим собою. Тому він поспішає зняти прибуток, але зафіксувати збитки він не може, потопаючи в надіях та помилках.

Результати вашої торгівлі часто стають дзеркалом того, хто ми є у житті. Якщо всередині нас є конфліктні переконання про заробіток грошей або ми відчуваємо необхідність бути у всьому ідеальним, під час торгівлі ми зазнаємо когнітивного дисонансу.

Це означає, що розум наполягатиме на тому, що ми не можемо вийти з угоди зі збитками, тому що це зруйнує наш ідеальний образ.

Якщо ви виросли з почуттям провини в тому, що маєте гроші або впевнені, що гроші – зло, ваш розум і его знайдуть способи відмовитися від прибутку і почати зазнавати збитків на фондовому ринку.

Перфекціонізм не найкраще впливає на поведінку трейдерів.

Якщо ви перфекціоніст у житті, у трейдингу доведеться боротися із прагненням до ідеалу. Тому що збитки обов’язково трапляться. Головне, визнати їх і зафіксувати на мінімальному рівні, інакше вони почнуть рости і завдадуть ще більше неприємностей. Потрібно прагнути бути відмінним трейдером, а не ідеальним.

Причому бути відмінним трейдером не один раз, а показувати стабільні результати протягом тривалого часу. Навіть чудові трейдери опускають помилки, але вони вміють обмежити збитки, завдані такими помилками, одержуючи максимум від кращих ідей.

Краще розцінювати трейдинг як серію можливостей, які стануть вам очевидними і ваше завдання створити план, за допомогою якого ви знаходите можливості з потенційною винагородою, яка буде в кілька разів вищою за ризики, з якими ви стикаєтеся.

Записуйте причини, які спонукають вас увійти в кожну угоду, оскільки его робить свої трюки і впливає на поведінку трейдерів, представляючи нові причини триматися за програшні позиції, як тільки початкові причини починають забувати.

Одним із наших механізмів виживання є здатність запам’ятовувати хороше і забувати погане, але в біржовій торгівлі це становить небезпеку.

Емоції, з якими ми стикаємося під час торгівлі, впливають на поведінку трейдерів, тому вони мають бути передбачені торговим планом. Особливо ті, що належать до управління своїми страхами. З кожною угодою, ви повинні зміцнювати впевненість у собі. Ви повинні вірити у свої здібності, а також у ефективність торгового плану та вчасно фіксувати як прибуток, так і збитки.

Занадто багато трейдерів мають установку отримати все або нічого. Вони налаштовані або швидко розбагатіти, або все втратити спроби досягти багатства.

Ви повинні розуміти, що ви на біржі надовго. Тому немає нічого страшного в тому, щоб поступово звикати у ринковому середовищі та своїм торговим настановам.

Керуйте своїм страхом та приділяйте увагу виконанню угод. Тільки здавшись, ми втрачаємо по-великому. Перемагаючи страх за страхом, набуваючи впевненості у своїй торговій системі, ви, нарешті, отримаєте впевненість у своїх силах і почнете прибутково торгувати.

Що таке дослідження цифрового ринку

Як досягти успіху в житті та бізнесі

Як створити дизайн для електронної книги