Чи думали ви, як відбувається становлення трейдера в рамках його професії? Це робота для одного та рівні компетенції визначаємо ми з вами самі. Головне, не зупинятися на досягнутому та не кидати розпочате на півдорозі. Зі свого особистого досвіду можу виділити такі рівні еволюції трейдера.
Стадія перша, містична та чарівна
Ми всі колись розпочинали з цього етапу. Новачки мають мало уявлення про те, як влаштований ринок. Багато хто взагалі про нього нічого не знає, бо потішився виключно на гроші. Вважається, що тут перевіряється успіх, тому мало хто готовий до роботи, в тому числі і над собою.
У новачків відсутнє розуміння впливу різних ринків один на одного і про залежність ринків та економіки.
Графіки їм це джерело інформації, а, скоріш твір сучасного мистецтва – криві лінії, незрозумілі постаті. Треба бути знавцем чорної магії або вуду, щоб зробити припущення про напрямок ціни, використовуючи ці поєднання.
Становлення трейдера починається у міру того, як людина продовжує спостерігати, читати, вивчати і шарада набуває якогось сенсу.
Стадія друга, делікатна
Отже, трейдер потихеньку розуміється на процесі і починає стежити за ринком щодня.
Через деякий час (комусь раніше, комусь пізніше) стають очевидні певні процеси, які виникають регулярно і, як здається, добре спрацьовують.
Трейдер концентрується на виявленому патерні. Починає впізнавати його з усіх боків і вкотре переконується, що він працює. Впевненість у патерні збільшується і трейдер вирішує використовувати його наступного разу вже не на демо рахунку, а наживо. Він входить у угоду і майже відразу спрацьовує стоп сигнал.
Трейдер відступає і знову вивчає патерн. Користується ним знову, цього разу вдало. Потім ще й ще. І раптом отримує збитки. Трейдера починають долати сумніви.
Насправді, в невдачі немає нічого надприродного, це частина циклу перемог і поразок. Однак на даному етапі свого професійного становлення у трейдингу ми ще не змирилися, що торгувати без збитків неможливо. Невдалі угоди трапляються, навіть якщо ваша стратегія сильна, і ви добре їй володієте.
Не варто прагнути 100% виграшу.
Коли трейдери на цьому етапі починають міряти свій успіх певною установкою чи патерном, вони зациклюються на циклі виграшу.
Це все одно, що торкатися голими руками котел, що стоїть на вогні. Ми обпалюватимемося, не розуміючи, що проблема не в котлі (патерні чи встановленні), а в тому, що він стоїть на вогні. Замість того, щоб зрозуміти природу ринку (тобто чому гарячий котел), ми починаємо уникати патерну, переходячи до наступного. Причому не перевіряємо знову, чи вартує на вогні новий котел.
Стадія третя, цинічно-скептична
Трейдер старанно вивчав біржову торгівлю, вкладав у неї свої сили, а патерн узяв та підвів. Часто через це трейдер почувається відданим ринком, а також ошуканим книгами та наставниками, у яких навчався. Всі вони запевняли, що їхні ідеї прибуткові, але насправді не обходиться без збитків, хоч установки чудово спрацьовували на папері.
Що може бути болючішим за програш у тому, що здавалося таким простим? Незручність перетворюється на злість.
Трейдер злиться на всіх – на наставника, інших трейдерів, аналітиків, вебінари та курси, на брокерів, маркет мейкерів, спеціалістів та маніпуляторів. Який сенс намагатися аналізувати та покращувати власну торгівлю, коли тобі протистоїть стільки темних сил?
Подібна думка допомагає виправдати себе, переклавши провину на чужі плечі. Часто на цій стадії становлення трейдера у професії обривається. Усі, хто не можуть взяти себе до рук, кидають трейдинг.
Стадія четверта, дослідна
Якщо ви не залишите заняття трейдингом на третій стадії, перейдіть на четверту. Раз з патернами так і не вдалося вийти на успішну торгівлю, ви дійдете висновку про існування певної «таємної зброї» або священного Грааля, відомого лише небагатьом.
Розгадка цих секретів має допомогти відігратися за програші. Як тільки чарівний ключ опиниться в руках, прибуток піде нагору і ви зможете здійснити будь-яку мрію.
Так виходить, що становлення трейдера рідко обходиться без подібних думок і спроб їх реалізувати.
Ви починаєте завзяте вивчення методів та індикаторів, з якими раніше не мали справи. Пачками купуєте книги, курси, підписуєтеся на всі розсилки та сервіси по роздачі порад, реєструєтесь на трейдерських вебсайтах та в чатах. Купуєте серйозний софт, готові торгові системи. Ви готові витратити будь-які гроші, аби досягти успіху.
На жаль, такий обсяг даних не мобілізує, а паралізує. При безлічі факторів і джерел інформації, що впливають, складніше прийняти рішення, зокрема, через те, що вони нерідко суперечать один одному.
І тут можна потрапити у пастку.
З усієї безлічі ринкових відомостей ми починаємо прислухатися до тих, які підтверджують взятий нами напрямок. Або, навпаки, відсіваємо тільки ті, інші доводять нашу неправоту.
Трейдер постійно перебуває у пошуку того, хто скаже йому, що робити.
Але навіть на цій стадії розвитку та становлення можна отримати користь. Наприклад, придивитися до вчинків інших. Здобути досвід, а значить, глибше розуміння ринку. Зрозуміти, який стиль торгівлі найкраще підходить. Головне, не скотитися назад у цинізм та скепсис.
На жаль, переважна більшість трейдерів ніколи не залишають цю стадію. Вони проводять роки у пошуках відповідей. Одні так і не починають торгувати в плюс і перестають торгувати взагалі. Інші виходять на невеликий прибуток, але ніколи не стають справді успішними.
Стадія п’ята, що розширює межі особистісного зростання
Еволюція та становлення трейдера триває. Трейдер, який зможе здолати четверту стадію, використовує свій досвід продуктивно.
Він, як говорилося, розуміє, які стилі, техніки, тактики популярні зараз.
На п’ятій стадії він починає задаватися питаннями, наприклад: чого саме він хоче досягти, який вид трейдингу йому підходить, які часові рамки кращі?
Який інструмент для нього комфортніший і не змушує виходити за рамки прийнятного ризику? Що з того, що він дізнався про індикатори на попередній стадії, можна використовувати?
Трейдер починає експериментувати, спираючись на отриманий раніше досвід через метод спроб і помилок.
Він починає застосовувати «науковий підхід», щоб розробити торговий план із правилами управління ризиком. Розуміє ціну цікавості, наполегливості та послідовності. Створює торговий план і стратегію, що підходять особисто йому з фрагментів інших систем та правил. Ретельно тестує отриманий метод торгівлі, щоб отримати впевненість у його здатності забезпечувати послідовний прибуток.
Він повністю бере на себе відповідальність за свої угоди, включаючи збиткові, і розуміє, що невдачі неможливо уникнути. Збитки не вибивають його з колії, бо є цілком органічною складовою будь-якого бізнесу.
Він все рідше припускається помилок і ретельно аналізує їх. Якщо його провини в невдачі немає, він залишає її позаду і продовжує робити свою справу.
Зрештою, трейдер розуміє, що саме він контролює ризик, який наражається на фондовому ринку.
Він не скаржиться на свого брокера чи фахівця чи маркет мейкера чи змови всіх тих, хто намагається відібрати його гроші. Не прагне взяти реванш на ринку. Не дратується, перестає підкорятися страху та жадібності, безпідставним очікуванням. Більше не торгує імпульсивно, на емоціях.
Стадія шоста, майстерність
Поступове становлення трейдера призводить до майстерності. Перебуваючи на цьому рівні, трейдер досягає майже дзена. Весь його час та сили націлені на планування, аналітику, дослідження. Коли починається торговий день, він готовий щодо нього, спокійний, розслаблений, зосереджений.
Трейдинг стає невимушеним заняттям, без зайвих зусиль. Трейдер добре знає свій торговий план. Він знає точно, що робитиме в кожній ситуації, навіть якщо це означає негайний вихід із угоди. Він розуміє неминучість втрати і сприймає це як невід’ємну частину ведення будь-якого бізнесу. Ніщо не може завдати йому болю, тому що він захищений правилами та дисципліною.
Він чутливий до мінливості долі і діє відповідно до злетів і падінь ринку, а його дії і реакція на те, що відбувається, спираються на аналіз, який він провів, щоб посилити свої переваги в торгівлі. Він торгує тут і зараз. Йому не обов’язково знати, що ринок робитиме далі, тому що він розуміє, як відреагує на все, що станеться і впевнений у здатності реагувати правильно.
Він розуміє і практикує «активну бездіяльність», точно знаючи, чого шукає і хоче, терпляче чекаючи відповідної можливості. При її наступі діє рішуче, без зволікань.
Він намагається переконати себе у власній правоті. Просто спостерігає за рухом ціни та робить висновки. Після зміною поведінки ринку, змінюється його тактика. Він не намагається перехитрити чи передбачити рух ціни.
Майстер трейдингу здатний бути наставником самому собі, ставлячи запитання та даючи пояснення. При цьому він не намагається виправдатись. Він здатний зберігати концентрацію, не звертаючи уваги на фактори, що відволікають.
Не стрибає від радості, отримавши прибуток в угоді і не впадає в депресію від програшу. Те, що відбувається на ринку, має нічого спільного з його самооцінкою.
Під час перебування на цій стадії пробуджується інтуїція. Трейдер починає експериментувати з цим відчуттям та вчиться довіряти йому. Наприкінці дня він аналізує свою роботу, якщо потрібно, вносить необхідні поправки та починає підготовку до наступного дня, задоволений собою та тим, що все робив правильно.
4 страхи, що негативно впливають на поведінку трейдерів