Комплексна юридична оцінка компанії зветься legal due diligence. Якщо financial due diligence визначає реальну сторону бізнес-проекту та термін його окупності, то legal due diligence допомагає зрозуміти, чи є сенс взагалі набувати даний бізнес, чи шанси його зберегти та примножити.
Юридична оцінка компанії складається з таких базових рівнів:
1. Оцінка відповідності установчих документів до законодавства країни. Може з’ясуватися, що статут організації суперечить закону чи реальній практиці, що склалася у ній. Так, статут передбачає наявність Ради директорів, а він ніколи і не був обраний, або ж кількість його учасників менша за кворум, потрібний для прийняття рішень. Це є прямим порушенням і веде до того, що утворюється лазівка для заперечення угод, укладених організацією або взагалі до зміщення керівника, тому, що він вважатиметься незаконно обраним.
2. Оцінка титулів власності. І тут перевіряється, наскільки законно купувалося майно організації, і ризику виникнення суперечок про його приналежності.
Статутний капітал
Відбувається також оцінка методів і термінів формування статутного капіталу, у яких часто зустрічаються порушення. Іноді з’ясовується, що продавець, який веде переговори про продаж, не є власником підприємства згідно із законом. Така ситуація виникає у разі, якщо неоплачені акції перейшли до суспільству внаслідок неповної оплати статутного капіталу.
3. Оцінка діяльності організації передбачає перевірку великих угод чи угод із зацікавленістю, укладених компанією. Вони мають повністю відповідати чинному антимонопольному та валютному законодавству. Також аналізується виконання укладених договорів, що може вчасно запобігти подачі судових позовів контрагентами та державними органами.
Legal due diligence оцінює не лише правове становище бізнес-проекту, виставленого на продаж, а й права особи, яка його продає. Іноді перевірка виявляє, що продавець не є повним власником об’єкта та його право власності може бути оскаржене. Це може бути обумовлено низкою причин: несплатою статутного капіталу, недотримання обмежень при придбанні активів, встановлених законодавчо.
Первинна юридична оцінка, завдяки важливості зібраної інформації, дозволяє отримати повну картину бізнес-проекту, що продається. Це дуже важливо для ухвалення рішення про доцільність його придбання.
[…] Legal due diligence. Юридична перевірка бізнесу […]