Слово мотивація походить з латинської мови і означає рухатися, Термін схожий на набір двох слів: мотив плюс дія, тому, щоб зробити дію, у людини має бути мета. Саморозвиток – це концепція, в якій йдеться про потребу людини постійно розвиватися і удосконалюватись. Найчастіше саморозвиток згадується у контексті духовного, розумового та професійного розвитку. Що краще – працювати над своїми слабкостями чи, навпаки, інвестувати у те, що нам легко дається? Що таке мотивація та самомотивація? Які є типи мотивації?
На ці питання знайдете відповідь у статті.
Мотивація: її види та способи підвищення

1. Що таке мотивація?
Немає чіткого визначення мотивації. У психології існує безліч різних теоретичних підходів до цього поняття. Взагалі, мотивація – це процеси, пов’язані з ініціюванням і підтримкою фізичної та розумової активності людини.
Форми мотивації різняться, але вони пов’язані з психічними процесами, які стимулюють зробити вибір дії і спрямовують поведінку людини. Мотивація пояснює стійкість людей перед негараздами.
У психології прийнято використовувати термін потяг для опису мотивації, що випливає з біологічних потреб: необхідність виживання і продовження роду.
Немає єдиної теорії, що пояснює всі типи мотивації, оскільки кожна має певну суміш біологічних, психічних, поведінкових і соціокультурних впливів.
Мотиваційний процес полягає у пробудженні внутрішнього стану готовності до дії: збудження, зусилля рухатися до мети, реакція на подію та бажання діяти доти, доки не зміняться умови
.
2. Типи мотивацій
У психологія розподіляє мотивації на типи. Базовий розподіл враховує мотиви (усвідомлення мети) та спонукання (біологічні потреби).
Класифікація процесів стимулювання:
1). Внутрішня мотивація людини діє заради самозадоволення за відсутності зовнішньої винагороди. Цей тип мотивації бере свій початок у якостях людини: це особистісні якості, особливий інтерес та бажання. Під внутрішньою мотивацією часто розуміють самомотивацію.
2). Зовнішня мотивація. Під дією такої мотивації людина виконує завдання, щоб отримати винагороду чи уникнути покарання, тобто отримання зовнішньої вигоди: грошей, похвали, просування по службі, кращих оцінок у шкільництві.
3). Свідома мотивація людини – це процес, коли людина усвідомлює свої дії та здатна себе контролювати. Несвідома мотивація не виникає у свідомості. Людина не знає, що насправді є основою її поведінки.
4). Позитивна мотивація людини заснована на правильних діях, які підкріплені нагородою і пов’язані з поведінкою людини, яка прагне наміченої мети.
5). Негативна мотивація заснована на негативних діях, підкріплених уникненням покарання, тобто така поведінка, яка заснована на ухиленні від покарання.
3. Саморозвиток і мотивація людини на працю
Процес психологічної регуляції, який надає енергію поведінці і націлений на досягнення цілей, дуже важливий для роботодавців, які, бажаючи підвищити ефективність праці співробітників, створюють різні типи систем стимулювання.
Система мотивації створюється у вигляді проектів, які дозволяють співробітникам бути взаємно мотивованими та відповідати політиці компанії – якісно виконувати роботу.
Функціонування системи мотивації можна розділити на 3 основні групи:
1). Індивідуальна мотивація співробітників – це задоволення індивідуальних прагнень та потреб (мрія, хобі, сім’я), наприклад, підтримання балансу між роботою та особистим життям;
2). Взаємна мотивація співробітників включає колективну роботу та позитивні відносини між співробітниками на основі:
- • взаємодопомоги;
- • дружньої підтримки;
- • загальної відповідальності;
- • виконання своїх обов’язків;
- • ефективного спілкування та дружби,
3). Мотивація компанії. Вона заснована на класичних принципах впливу на співробітників через:
- • менеджмент,
- • формування системи винагороди,
- • підтримку інтересу до роботи,
- • систему просування по службі,
- • вплив на почуття відповідальності за результати роботи та висловлювання вдячності за професійні досягнення.
Система стимулювання також включає:
- • навчання персоналу;
- • професійна освіта;
- • модернізація управління персоналом;
- • зміни логістики та виробничих технологій;
- • ліквідація бюрократії;
- • створення робочих бригад;
- • формування позитивного іміджу всередині компанії;
- • заохочувальні конкурси;
- • фінансування привабливих поїздок чи матеріальних призів;
- • фінансові чайові,
- • бонуси працівникам,
4. Самомотивація: роль мотиваційної винагороди
Бувають випадки, коли людина чогось дуже хоче але з часом перегорає і вже нічого не хоче. У таких людей проблеми з виконанням розпочатих завдань, вони відмовляються від прагнення до своєї мрії і втрачають віру в ефективність своїх дій.
Потім виникають проблеми із самомотивацією. Кожну людину мотивують різні фактори, тому потрібно використовувати різні вправи та знайти індивідуальну систему мотиваційної винагороди.
5. Як підвищити мотивацію та досягти успіху
1). Заява людям про свої наміри і невиконання заявленого робить людину лицеміром в очах оточуючих людей, а це впливає на падіння самооцінки, оскільки виникає дисонанс: неприємна напруга через невідповідність своєї заяви та її виконання. Наявність свідків цього слова допомагає мобілізувати себе на позитивні дії, щоб уникнути неприємних емоцій. Не можна відкладати виконання завдання на потім, тому що в результаті воно взагалі не буде виконано.
2). Аналіз цілей і розстановка пріоритетів – основа прийняття будь-якого рішення. Коли щось особисто важливо, легше викликати внутрішню мотивацію, яка залежить від зовнішнього задоволення.
3). Поділ праці. Досягнення кінцевої мети можна здійснити шляхом малих кроків. Після перших хвилин роботи як правило не видно вражаючих результатів, що часто знижує рівень мотивації та демобілізує людину на виконання роботи. Метод поділу праці відноситься до механізму збільшення винагород. Цей механізм полягає у виконанні проміжних етапів та отримання за кожний етап певну нагороду.
4). Візуалізація мети. Уявлення результатів роботи впливає на фізіологічну стимуляцію і дозволяє перетворити абстрактну мету на реальний образ. Згодом бажання працювати зменшується, через втому і зниження концентрації уваги, тому почніть із виконання роботи з найскладніших речей, яких ви найбільше боїтеся.
5). Планування винагороди за досягнення мети. Уявне бачення задоволення після закінчення роботи і отримання винагороді мотивує людину до роботи, тому що спрямовує її думки на очікувану винагороду.
6). Позитивне мислення. Можливо хтось думає, що це просто порожнє гасло, але зміна власного сприйняття світу дає приголомшливі результати. Все життя людина шукає способи подолати внутрішні перепони, які заважають завершити розпочату роботу, яка розтягнулась на довгий час. Намагається знайти індивідуальні фактори, які її мотивують і спонукають до дії. Кожній людині потрібна своя система заохочень та покарань.
Саморозвиток людини: у що інвестувати, у сильні чи слабкі властивості характеру
Для саморозвитку потрібна досить сильна мотивація особистості. Це, у свою чергу, мають бути умови, які заздалегідь задовольняють інші, найбільш життєві базові потреби. Бо, що таке саморозвиток? Для кожної людини поняття саморозвитку може означати щось своє, хоча в кожному випадку воно буде пов’язане зі зміною на краще чого прагне людина.
Деякі люди під поняттям саморозвитку розуміють так званий духовний розвиток. Для інших саморозвиток – це в широкому розумінні психологічний розвиток, тоді як інші люди ідентифікують його з особистим розвитком або, швидше, з поліпшенням своїх власних міжособистісних компетенцій. Незважаючи на різні напрями саморозвитку, для задоволення потреби в особистому розвитку повинні існувати певні обставини.
Саморозвиток і мотивація: умови саморозвитку
Щоб людина зосередилася на розвитку, необхідно заздалегідь врахувати кілька факторів. По-перше, їй мають бути надані мінімальні умови для саморозвитку. Хорошим показником виконання цих вимог може бути так звана піраміда потреб. Де, на вершині піраміди перебуває так звана потреба у самореалізації. Тобто. прагнення отримання нових знань, досвіду, естетичних вражень, загалом – особистісного розвитку.
Однак для того, щоб умови для розвитку існували, насамперед повинні бути задоволені інші потреби, принаймні такі ж базові, як фізіологічні потреби, пов’язані з людським існуванням (потреба у сні, апетиті тощо). Важко очікувати, що людина займатиметься саморозвитком, якщо її розум зайнятий такими речами, як отримання харчів, необхідних для вгамування голоду, або пошук даху над головою.
Базовою умовою саморозвитку також є визначення стану, або мети якої людина прагне досягти у розвитку. Також важливою умовою мотивації, без чого саморозвиток здається неможливим – це бажання розвиватися.
Саморозвиток і мотивація: духовний розвиток
Багато людей прирівнюють поняття саморозвитку до так званого духовного розвитку. При цьому саме духовний розвиток для різних людей може мати зовсім інше значення.
Деякі, наприклад, заради високого рівня саморозвитку у сенсі духовного розвитку сприйматимуть життя відповідно до принципів певного віросповідання у релігії.
Інші, навпаки, можуть вважати вищим рівнем духовного розвитку стан, у якому вони незалежні від принципів, визначених цією доктриною, і керуються, наприклад, системою цінностей, створених для своїх потреб.
Таким чином, концепція духовного розвитку – це питання, яке залежить від конкретної людини. А, саморозвиток, у контексті духовного розвитку слід розуміти як сукупність дій і прагнень, спрямованих на те, щоб наблизити себе до певного стану, до мети, яку людина хоче досягати.
Розумовий розвиток людини
Психічний розвиток фактично починається у той час, коли людина з’являється на світ. Практично він має тривати все життя, хоча може гальмуватися певними фізіологічними процесами, які пов’язані зі старінням людського тіла. Потреба самореалізації, яка проявляється у готовності набувати нові знання може мати великий вплив на розумовий розвиток. Можна сказати, що розумовий розвиток потребує постійної стимуляції та здобуття нових знань, а також зміцнення інтелектуальних навичок.
Саморозвиток: особистісний та міжособистісний розвиток
Досить часто саморозвиток дорівнює розвитку міжособистісних компетенцій. Такий підхід знаходить дуже благодатний ґрунт, оскільки на ринку з’являється все більше і більше різних типів курсів, тренінгів для зміцнення своїх навичок. Це, наприклад, навчання міжособистісному спілкуванню та впевненості у собі при повсякденних міжособистісних контактах.
Враховуючи такі певні потреби у саморозвитку з’явився цілий бізнес, який пропонує широкий спектр послуг по створенню мотивації для особистого розвитку, що часто стає ефективною маркетинговою процедурою.