Перейти к содержанию

Шопоголізм — це хвороба 21 століття?

Донедавна шопоголізм не розглядався як вид залежності. Адже ми маємо купувати продукти, косметику, одяг. Проте чи для нашого життя потрібна покупка десятої пари взуття? «Я не збираюся носити ту саму пару взуття щодня», — ймовірно, подумає більшість жінок. Коли ми можемо сказати, що шопінг більше не є нормальним заняттям та перетворився на залежність, яку потрібно лікувати? Які основні симптоми шопоголізму?

Зміст:

• Залежність від покупок як новий вид залежності
• Що таке пристрасть до покупок?
• Причини пристрасті до покупок
• Як розпізнати симптоми шопоголізму?
• Шопоголізм – фактори ризику
• Як вилікувати шопоголізм?

Залежність від покупок як новий вид залежності

Шопоголізм

Шопоголізм проявляється у нав’язливій купівлі продуктів чи послуг, кількість чи тип яких перевищує наші потреби. Необхідно відрізняти поняття потреб від забаганок чи бажань. Шопоголізм виходить за рамки задоволення наших потреб, це примус до походу магазинами. На це явище впливають психологічні чинники (які здебільшого викликані дуже низьким рівнем серотоніну та дофаміну), а також споживання та маркетингова діяльність. Соціальні мережі чи реклама у засобах комунікації бомбардують нас речами, послугами, без яких ми не можемо жити.

Культ краси, молодості та сили дає додаткові приводи витрачати гроші на збереження молодості, краси та становища. Ми знайомимося з маркетинговими стратегіями кожному етапі. Важко встояти перед черговими знижками, розпродажами чи безкоштовно. Більше того, тільки тоді ми будемо щасливі та задоволені, коли купимо товар певної марки.

Таким чином знімають стрес і напругу, що накопичився, люди, які страждають манією шопінгу. Шопінг — це свого роду терапія для пацієнта, під час якої він забуває про проблеми та турботи повсякденного життя. На жаль, після повернення додому з’ясовується, що проблеми нікуди не поділися. Шопінг лише на мить зняв негативні емоції. Так починається хибне коло. Шопоголік хоче повернутися за покупками тільки для того, щоб знову уникнути своїх проблем, хоча б на мить.

Що таке пристрасть до покупок?

Шопоголізм — це примус до походів магазинами. Більшість речей, які купує шопоголік, не потрібні, бо вони тут не найважливіші. Сам процес покупки використовується для зняття напруги, він зменшує різні види розчарування та стресу. При покупці хвора людина забуває про повсякденні проблеми та всі негативні емоції. Принаймні на мить настрій і почуття задоволення покращуються.

Проте це короткострокові вигоди. Потім настає сором, гнів, вина, розчарування.

Шопоголізм нічим не відрізняється від інших поведінкових залежностей, таких як трудоголізм, азартні ігри та сексуальна залежність. Вони різняться лише типом джерела залежності. Шопоголізм може бути другорядною проблемою. Люди з іншими розладами (включаючи депресію, тривогу) можуть знайти момент щастя та полегшення у покупці.

Єдиний шанс знову відчути себе трохи краще – це почати заново. Інший, знову ж таки, на межі залежності.

Близько 15% людей борються із проблемою шопоголізму. Це небезпечна залежність, яка може значно зменшити якість життя пацієнта. Шопоголік, зосередившись лише на покупках, забуває про реальне життя. Він нехтує роботою, сім’єю та домашніми обов’язками. Крім того, він часто не може дозволити собі покупки, які робить. Таким чином він створює додаткові проблеми у вигляді боргу.

Причини пристрасті до покупок

пристрасті до покупок

Що можна віднести до основних причин пристрасті до покупок? Як було зазначено, шопоголізм належить до групи поведінкових розладів. На жаль, встановити основну причину, що веде до цього виду розладу, неможливо. Причин пристрасті до покупок багато, вони дуже індивідуальні. Існують біологічні, соціальні та екологічні фактори.

Порушення у рівні нейромедіаторів можуть призвести до шопоголізму. Це пов’язано з порушенням рівня серотоніну та дофаміну. Деякі люди мають схильність до різного роду залежностей. Йдеться також про пристрасть до алкоголю, психоактивних речовин або перегляд телевізора.

Шопоголізм може бути результатом проживання у певному середовищі. Бажаючи слідувати за натовпом і не відхилятися від переважаючих тенденцій, людина вирішує купувати дедалі більше.

Отже, непомірні покупки можуть призвести до шопоголізму.

У деяких випадках розвиток шопоголізму пов’язаний із розвитком інших розладів. Низька самооцінка та важкий досвід можуть підштовхнути вас до покупок, які принесуть вам тимчасове щастя та ейфорію. Щоб повернутися в цей стан, така людина стає залежною від покупок.

Як розпізнати симптоми шопоголізму?

Головна ознака шопоголізму – купівля непотрібних речей. На що ще можна звернути увагу?

  • • відсутність контролю над кількістю товарів або послуг, що купуються
  • • багато часу проводити за покупками (вдає, що не вистачає часу на професійні чи сімейні обов’язки)
  • • нав’язливі думки про покупку (постійне планування, фантазії)
  • • покупка непотрібних речей (десятий мохеровий светр у гардеробі)
  • • виділити все або більше грошей на покупки (буває, що грошей не вистачає на рахунки, їжу або шопоголік залазить у борги сім’ї, друзів, банку)
  • • почуття позитивного збудження при покупці та почуття провини, сором після покупки
  • • приховування покупок від близьких.
  • • Ставтеся до покупок як способу боротьби з нездужанням

Шопоголики нехтують своєю роботою та близькими. Вони проводять весь свій час за покупками або фантазують про покупки. Шопоголік може вдаватися до всілякої брехні, щоб приховати свою проблему. Така поведінка, у свою чергу, може призвести до сварок та конфліктів у сім’ї або до розриву стосунків. Якщо ви помітили у себе або у своїх родичів якісь симптоми, які можуть вказувати на розлад, що розвивається, обов’язково вживіть правильні заходи, щоб допомогти вам подолати залежність.

Шопоголізм – фактори ризику

Серед жертв шопоголізму ми знаходимо не лише жінок, а й велику кількість чоловіків. Отже, стать не є фактором ризику. Зовсім інша справа – занижена самооцінка. Люди, які борються з такими проблемами, найчастіше впадають у пристрасть до шопоголізму. Шопінг – це форма компенсації передбачуваної нестачі особистості. Ще один фактор ризику — бажання набути влади або підвищити самооцінку.

Такі люди перебільшують те, що їм подобається. Молоді люди, які бояться пилососа, також схильні до ризику розвитку шопоголізму. Вони хочуть бути рівними своїм одноліткам у покупках, що у деяких випадках призводить до залежності. Молоді уми також менш стійкі до різноманітних реклами, яка навіть переконує нас у тому, що ця річ необхідна нам для життя.

Як вилікувати шопоголізм?

Як вилікувати шопоголізм

Шопоголізм – проблема, яка потребує лікування? Якщо так, то як лікується цей вид залежності? Спочатку назвіть проблему. Так, пристрасть до покупок руйнівно впливає на життєдіяльність людини. Це приносить багато негативних наслідків. Навіть лікування потрібне.

Лікуванням таких залежностей займаються такі фахівці, як психіатр, психолог чи психотерапевт. Після медичної співбесіди та встановлення діагнозу психіатр порекомендує використовувати відповідні ліки.

Однак лікування шопоголізму не ґрунтується виключно на медикаментозній терапії. Найважливіша форма допомоги для покупця – психотерапія. Різні терапевтичні підходи по-різному належать до шопоголізму.

Однак важливо знати причину та джерела, що впливають на виникнення залежності. Під час лікування та після його завершення необхідно змінити свою купівельну поведінку. Подібно до того, як гравець повинен припинити грати в азартні ігри, шопоголік не може повністю виключити азартні ігри зі свого життя. Йому треба знову навчитися робити покупки. Буде корисно використовувати готівку замість кредитної картки (для більшої поінформованості про свої кошти) і ходити магазинами зі списком речей, які вам потрібні.

Проблема шопоголізму найчастіше зустрічається у жінок. Однак це не означає, що чоловік не може пристрастись до покупок. Чоловіки та жінки купують товари абсолютно різних категорій, але це все одно непотрібні речі. Дедалі частіше проблема стосується підлітків.

Подумайте, чи є у вас чи у вашої коханої людини проблема із пристрастю до покупок?

Форекс – це тяжка робота, чи розвод?

Як заробити на дивідендах – 3 кращих стратегії

10 кращих книг про саморозвиток за всю історію людства

Мережевий маркетинг – що потрібно знати?

Добавить комментарий