Перейти к содержанию

Сімейний бюджет — як керувати та економити?

Сімейне життя стає перешкодою подружжю, якщо сімейний бюджет влаштований неправильно. Так буває з молодятами, які лише починають звикати до спільного побуту. У кожного їх свої потреби. Економія сімейного бюджету дає позитивний результат, якщо враховуються інтереси всіх членів сім’ї.

1. Що таке сімейний бюджет?

Сімейний бюджет

Місячні заробітки належать дорослим, і діти перебувають на їхньому утриманні. Сімейний бюджет — це сума доходів подружжя, що складається з грошових коштів, отриманих у вигляді оплати основної діяльності та додаткових.

Крім основного джерела доходів ви можете заробити гроші в такий спосіб:

 • послуги няні, домробітниці та кур’єра у неробочий час;
 • поширення ЗМІ (продаж газет, листівок, журналів);
 • косметичні послуги (манікюр, педикюр, масаж, фарбування волосся, стрижка);
 • ремонтні роботи у квартирах та будинках;
 • продаж врожаю;
 • фріланс.

Ці види діяльності стають основним засобом заробітку, якщо інші недоступні. Багато що залежить від працелюбності людини, знання своєї справи та вміння втілити бажане у реальність.

Якщо дорослі члени сім’ї мають свої захоплення, які приносять хороші дивіденди, сімейні відносини зміцнюються

2. Навіщо потрібний сімейний бюджет?

Яким би великим не був загальний дохід сім’ї, він не збільшиться у скарбничці, якщо ви витратите його необґрунтовано. Правильна бюджетна організація утримує та примножує кошти навіть при отриманні мінімальних сум. У сімейному бюджеті, що затверджується на папері, враховуються щоденні витрати. При цьому пріоритет віддається покупкам, у яких:

 • є потреба щодня;
 • є прибуток, що дозволяє отримувати додатковий дохід;
 • бачать гарний прибуток від вигідного перепродажу.

3. Види сімейного бюджету

Доступні методи заощадити сімейний бюджет залежить від типу організації. Наприклад, у деяких сім’ях дружина є повноправним керівником фінансових операцій, має в руках розрахункову та ощадну карти. Така сімейна «монополія» не рідкість, якщо чоловік не впевнений у собі і вважає, що його дружина розпорядиться грошима краще за нього. Сукупний сімейний бюджет може бути представлений іншими видами:

1. Загальний.

При загальному сімейному бюджеті основний та додатковий доходи збираються єдиною сумою. По-перше, комунальні послуги оплачуються, заощаджуються гроші на транспорт, шкільне харчування для дітей. Оптом закуповуються предмети першої необхідності (миючі засоби, засоби гігієни) та продукти (м’ясо, крупи, олія, цукор). Доцільність подальших витрат обов’язково обговорюється на спільній сімейній раді. Дорослі члени сім’ї завжди знають, де і чому витратили гроші із загальної сімейної скарбнички.

2. Роздільний.

Роздільна трата грошей стає серйозним випробуванням для молодят. Наприклад, жінка купує товар, а чоловік забезпечує дітей одягом, оплачує їжу.

Роздільний бюджет у сім’ї – основна причина сімейних непорозуміння. Якщо один із подружжя замовчує про те, що у нього є гроші, а іншому вони дуже потрібні – не далеко до сімейного скандалу.

3. Змішаний. Найбільш розумна форма управління сімейним бюджетом – змішана. Є великі доходи, як і загальний сімейний бюджет. Така форма побудови сімейного бюджету не викликає почуття взаємної недовіри.

4. Як формується бюджет у ній?

Подружжя отримує щомісячну заробітну плату, якщо працює на підприємстві, у дитячих садках і шкільних установах, у лікарні, у соціальних структурах. Коли ведеться сімейний бізнес, гроші, внесені до сімейної скарбнички, можна отримувати щотижня чи щодня. Літні люди не працюють, але одержують пенсію. З цих сум формується основний дохід сім’ї.

Творчі, кмітливі, активні натури не зупиняються на досягнутому. Вони щось вигадують, ремонтують зламану техніку собі та іншим, в’яжуть гарні речі, печуть смачні торти на замовлення, пишуть добрі статті. Додатковий дохід, який приносить більше прибутку, ніж офіційному робочому місці, у майбутньому може бути основним видом заробітку. Яка оцінка сімейного бюджету у цьому сценарії? Відповідь проста: з усіх джерел фінансування.

5. Як управляти сімейним бюджетом?

Отримання грошей та витрати краще записувати на папері. Таку інформацію важко запам’ятати. Сімейний бюджет — це каса, в якій зберігаються гроші, та їхня витрата розраховується для уточнення інформації про те, скільки «вільних» грошей залишається на інші витрати.

6 . Планування сімейного бюджету

До питання, як планувати сімейний бюджет, потрібно постійно повертатися. Необхідно зазначити надходження грошей за тиждень, місяць, рік. Враховуються всі доходи: пенсія, вести, стипендія, сімейна допомога, додатковий заробіток.

Встановлено фіксовані платежі:

 • комунальні послуги,
 • електрику,
 • інтернет,
 • шкільне харчування.

Далі: платежі, що різняться за сумою:

 • плата за стільниковий зв’язок,
 • хімчистку,
 • товари для сім’ї,
 • одяг.

Потрібне таке: сума непередбачених витрат;

кошти на сезонні витрати (купівля вугілля, картоплі, цукру, овочів та фруктів на зиму ).

7 . Як розподілити сімейний бюджет?

Неважко зрозуміти, як розрахувати сімейний бюджет, якщо зазначені витрати вираховані із загального доходу сім’ї. Гроші, які залишилися «вільними», можна витратити на позапланову покупку. Коли їх недостатньо, невикористані кошти слід залишити до наступного місяця, коли до нового бюджету надійдуть нові надходження. При цьому готівка потрапляє до каси з додаткового джерела. Згодом невелика сума грошей генерується із невеликих депозитів.

8 . Економія сімейного бюджету

Головна помилка подружжя – намагатися жити як усі. Тому необхідно постійно думати у тому, як заощадити сімейний бюджет. Люди купують дорогі мобільні телефони, побутову техніку, одяг. «Пасивний» гардероб досягає 20-40% — гарне вбрання купується під конкретний захід, але це не так. Камери, відеокамери та мікрохвильові печі використовуються лише час від часу. Харчування – теж болісна тема. Насправді, люди купують не продукти, а набір цінних речовин. Але смачні та корисні страви можна приготувати із недорогих покупок.

Криптовалютні біржі, що це таке

Браузер CryptoTab: добувати Біткойни на своєму ПК

Як почати майнінг криптовалюти новачкам з нуля