Перейти к содержанию

Експерти прогнозують стагфляцію в Україні

Нам загрожує стагфляція? Визначення цього терміну говорить про те, що мова йде про стійке зростання цін. На жаль, є багато ознак того, що в даний час в Україні існує реальний ризик стагфляції. У статті йде мова про це неприємне для економіки явище, на що воно може вплинути, і які наслідки будуть відчувати люди – прості українці.

Детальна інформація в статті.

Що таке стагфляція і чи дійсно вона небезпечна для України

Експерти прогнозують стагфляцію в Україні

Про інфляцію українці чують майже щодня і з усіх боків. Крім того вона явно проявляється у вигляді високих цін в магазинах, більш того, через боротьбу Національного банку України з ростом цін, це явище болісно відчувається людьми, у яких є непогашені іпотечні кредити.

 Рада з грошово-кредитної політики України та Нацбанк України продовжують підвищувати основні процентні ставки за кредитами, тому його вартість зростає. Серед економістів є думка щодо стагфляції в Україні.

Що таке стагфляція і які її причини

В економіці експерти використовують професійну мову (жаргон), який може бути незрозумілий пересічному громадянину. Люди багато років поспіль відчувають на собі дію інфляції, і знають як вона впливає на економіку. Але, на щастя українці ще не знають, що таке стагфляція.

Як пояснюють фінансові експерти – це дуже неприємне для економіки явище, при якому одночасно виникає інфляція і економічна стагнація (застій в економіці). Варто відзначити, що ці обидва явища одночасно відбуваються тільки в зруйнованій економіці.

Центральне статистичне управління на підставі web-scraping (аналіз цін в онлайн-супермаркетах) повідомило, що інфляція в Україні в квітні цього року перевищила 15,9 відсотка, і очікується вище 20 відсотків до кінця року.

 На жаль, немає ніяких перспектив на те, що вона знизиться, незважаючи на численні дії влади, і Національного банку України. З економічної точки зору виявляється, що при інфляції найчастіше відбувається циклічне зростання цін, яке дозволяє економіці розвиватися. І, абсолютно протилежне явище відбувається при стагфляції.

Причини цього явища найчастіше пов’язані з виникненням, так званого шокового стану, в основі якого лежить зупинка важливих виробничих процесів. Економічна стагфляція може бути наслідком неадекватних політичних рішень керівництва країни.

Наслідком стагфляції є, з одного боку, зростання цін, а з іншого боку, обмеження виробництва. Можна також сказати, що коли відбувається неконтрольована стагфляція, то в країні зростає інфляція в поєднанні з низьким зростанням ВВП.

Стагфляція і економічна депресія – розрізнення двох негативних явищ

Паралельне виникнення таких економічних явищ, як інфляція і зниження економічного зростання, буває дуже винятково, але такі випадки були в історії розвитку деяких країн.

Це слово створила Британія в 1965 році під час економічної кризи. Під час виступу в парламенті політик повідомив, що в країні не тільки високий рівень інфляції, і це жахливо, але і застій економіки – це теж жахливо, а разом це щось на зразок стагфляції.

Щось подібне в Україні. Протягом трьох місяців відбувається спадання економічних процесів, що проявляється в падінні виробництва і зменшення національного доходу в абсолютному вираженні. Економічна криза супроводжується стрімким зростанням безробіття і високим рівнем інфляції.

Ефекти стагфляції, що це означає для економіки

Економісти говорять про стагфляцію з обережністю і поміщають її в похмурі економічні сценарії. Що таке стагфляція, ми вже знаємо, а ось які будуть наслідки, на жаль, швидше за все негативні.

Коли відбувається стагфляція, в першу чергу зростає безробіття в країні. Відбувається скорочення виробництва товарів і загальне зростання цін. Все це негативно позначається на вартості національної валюти – гривні. Щоб захистити свої заощадження, громадяни повинні вибирати для себе безпечні, інвестиції.

Варто придивитися до історії, коли людство останній раз мало справу зі стагфляцією в світі. Прикладом може бути Америка, яка показала, як це впливає на економіку в довгостроковій перспективі. У 1970-і роки в результаті стагфляції в США виникла величезна фінансова криза. Довгий час американці боролись з двозначним показником безробіття.

Не виключено, що аналогічна ситуація може виникнути в Україні в результаті війни. Якщо в нашій країні дійсно буде стагфляція, то наслідки будуть важкими не тільки для економіки, але і для простих громадян.

Економіка сповільниться, але ціни на продукти та послуги зростуть. Це призведе до різкого збільшення вартості життя при падінні курсу гривні. Багатьом громадянам доведеться змиритися з втратою роботи і низькою заробітною платою, при цьому витрачаючи набагато більше грошей на предмети першої необхідності.

За економікою може слідувати інфляція, дефляція або стагфляція. На думку економістів, падіння цін призводить до дефляції. Невелика, помірна, але стабільна інфляція найкраще, як для громадян, так і для економіки в цілому.

Стагфляція і ціни на нерухомість

Чи впливає процес стагфляції на ринок житла? У разі інфляції ціни на квартири та іншу нерухомість зростуть. Економічна стагфляція порушує цей процес. В умовах інфляції важливим завданням споживача є вкладення свого капіталу таким чином, щоб гроші з часом не знецінювалися.

Найкращим засобом для цього є так звані притулки для захисту капіталу. Ними можуть бути криптовалюта, золото і нерухомість.

Однак при стагфляції в міру зростання цін одночасно знижується попит на різні товари і послуги, в свою чергу населення менше витрачає грошей на споживання. Однак це не відноситься до нерухомості. Навіть під час стагфляції залишається інтерес до можливості придбання житла або ділянок під забудову.

Як захистити свої заощадження під час стагфляції? У що інвестувати?

Інвестори, у яких є капітал, шукають спосіб застрахувати його від падіння вартості під час інфляції. Що з ним робити в період стагфляції? У що вкласти гроші, щоб на цьому заробити? Обережні, досвідчені інвестори знають, що потрібно орієнтуватися на так звані безпечні притулки.

Що робити, щоб гроші зберігали свою цінність, незважаючи на зростання цін на споживчі товари і послуги? Звичайно, класичні інвестиції не спрацюють в умовах стагфляції, і біржа – одна з них. Під час таких змін в економіці, коли інфляція також стагнує, багато зареєстрованих на біржі компаній втратять гроші на падінні ціни активу. На ринку буде ведмежий ринок (зниження ціни), і інвестори повинні захистити себе від нього.

Тому в такому випадку рекомендується інвестувати в нерухомість або золото. В обох випадках вдасться перечекати непростий час і захистити свій капітал від інфляції.

Стагфляція і вартість золота

При обговоренні впливу стагфляції на ринок нерухомості експерти вважають, що воно залишаються «в ціні» навіть при одночасному протіканні інфляції та економічної стагнації і сприймається як притулок для інвестицій. Цей дорогоцінний метал в негараздах вітчизняної і світової економіки в минулому дозволив вчасно захистити вартість грошей.

Але як співвідносяться стагфляція і золото? Чи окупляться інвестиції в золото в період можливої стагфляції? Звичайно, що окупляться. Наприклад, в той час як в період стагфляції вкладення в акції не рекомендується робити, а золотий метал набирає в ціні і демонструє свою силу.

Якщо інвестор вчасно інвестує в золото, стагфляція для нього не проблема. Він може дочекатися зміни економічної ситуації і вигідно продати свій метал.

Строковий трудовий договір: як взяти кредит готівкою

Хто може дати гроші на халяву?

Просування бренду через стримерів на Twitch