Перейти к содержанию

Як соцмережі впливають на психіку людини

Соціальні мережі вже стали невід’ємною частиною світу. Хоча вони в основному пов’язані з дітьми та підлітками, насправді вони використовуються всіма – дорослими та літніми людьми, компаніями, політиками, великими брендами, артистами та всіма, хто хоче бути помітним у сучасному світі. Вони використовуються для спілкування та спостереження за оточуючими, дозволяють тримати руку на пульсі і завжди бути в курсі того, що відбувається.

І все це робить їх величезними марнотратниками часу. Вони також мають значний вплив на відносини людей, самопочуття, пам’ять та концентрацію. Пристрасть до соціальних мереж стає дедалі серйознішою проблемою.

Вплив соціальних мереж на відносини

Як соцмережі впливають на психіку людини

Може здатись, що соціальні мережі позитивно вплинуть на відносини з іншими людьми. Адже ви постійно на зв’язку з оточуючими. Однак це лише видимість – контакт очевидний, а соціальні мережі вимагають часу, який можна було б присвятити живим соціальним заходам.

Контакт з іншими людьми в Інтернеті обмежений і дуже поверховий — все засноване на спостереженні за ретельно відібраною частинкою світу, який часто має мало спільного з реальністю — там ви викладаєте тільки те, що хочете показати і можете практично вільно маніпулювати фактами.

Соціальні мережі також можуть призвести до наростаючого почуття самотності — навіть тисячі друзів і людей, які стежать за вашими діями в соціальних мережах, не можуть перетворитися на справжніх знайомих. Дуже часто бувають ситуації, які б ніколи не відбулися наживо. Інтернет змушує багатьох людей почуватися безкарними або навіть не усвідомлювати, що на іншому боці є жива людина, тому набагато легше її образити, переслідувати чи використати словесне насильство проти опонента.

Зосередження уваги виключно на соціальних мережах та розвиток тільки віртуальних знань також може вплинути на реальні відносини, на які у вас не вистачатиме часу для розвитку. Людина, яка проводить багато часу в соціальних мережах і стає залежною, може втратити здатність будувати справжні стосунки.

Соціальні мережі та благополуччя

Соціальні мережі впливають на ваше благополуччя. Інакше і бути не може – кожен створює свій образ в Інтернеті. Дуже легко почати спостерігати за життям багатих та знаменитих – людей, які завжди краще виглядають у соціальних мережах, створюючи враження, що вони ведуть цікаве життя. Крім того, спостереження за людьми, яких ви знаєте, може гнітюче діяти на вас — тільки ретельно відібрані фотографії або описи відправляються в Інтернет, завдяки чому інші завжди виглядатимуть набагато краще, ніж ви.

Таке порівняння призводить до зниження самооцінки, оскільки воно засноване на тому, на що ви не маєте реального впливу, — на життя інших людей, показаних у соціальних мережах. Відчуття, яке дослідники називають «фейсбучними ревнощами», справді може негативно позначитися на вашому благополуччі. Вже є дослідження, що доводять, що люди, які перестали стежити за іншими через соціальні мережі та позбулися залежності, стали почуватися краще, і їхня самооцінка підвищилася.

У реальному житті можна зустріти реальних людей — з усіма їхніми проблемами та комплексами, які не розкриваються в Інтернеті.

Багато людей не усвідомлюють, що те, що вони бачать в Інтернеті, це лише мала частина життя, часто сильно прикрашена і пропущена через різні фільтри, а слабкі місця та комплекси ретельно приховані від інших. Потрібно зрозуміти, що ви не поступаєтеся іншим.

Крім того, через соціальні мережі дуже легко стати жертвою ненависті або кіберзалякування — деякі люди не відчувають відповідальності за публікований ними контент, тому поводяться нахабно, як ніколи раніше, якщо дивляться комусь у вічі.

Проблема кібербулінгу дуже серйозна, оскільки торкається великої кількості людей, а в крайніх випадках може навіть закінчитися спробами самогубства.

Вплив соціальних мереж на згадку та концентрацію уваги

Соціальні мережі також впливають на пам’ять та концентрацію уваги. Вони бомбардують мозок масою марної інформації. З такого потоку інформації складно витягти щось справді цікаве.

Крім того, такі величезні обсяги даних викликають проблеми з концентрацією — важко сконцентруватися, коли ви переповнені масою даних, більша частина яких справді безглузда. У такі моменти мозок почувається перевантаженим і звідси прямий шлях до перевтоми.

Існують також дослідження, які показують, що повернення людини до початкового виду діяльності, після того, як вона відволіклася на повідомлення та соціальні мережі, може займати до двадцяти п’яти хвилин, що значно знижує якість роботи. Тому, якщо ви не можете утриматися, щоб перевірити смартфон або соціальні мережі, рано чи пізно це почне позначатися на вашій роботі чи прогресі у навчанні. Соцмережі також можуть позначитися на якості уваги, яку ваш мозок може приділяти виконанню певних дій.

Пристрасть до соцмереж

Залежність від соціальних мереж — це проблема, яка стосується не тільки дітей та підлітків, хоча найчастіше обговорюється в їхньому контексті, оскільки в їхньому випадку це особливо небезпечно для їх розвитку. Було навіть доведено, що підлітки, які стали залежними і не можуть жити без соціальних мереж, виявляють ту ж активність, що й люди із СДВГ – розладом нервового розвитку, що проявляється у імпульсивній, неуважній та гіперактивній поведінці.

Залежністю може «заразитися» будь-хто — зрештою, практично всі користуються соціальними мережами, незалежно від віку та соціального становища. Якщо ви не можете витримати навіть кілька хвилин без перевірки повідомлень та перегляду соціальних мереж, або якщо у вас немає доступу до них, ви відчуваєте страх, занепокоєння, що ви чогось втрачаєте, і втрачаєте контроль над своїми емоціями – це симптоми залежності. Якщо ви знаєте когось, хто практично ніколи не кидає свій телефон або комп’ютер і постійно користується соціальними мережами — велика ймовірність, що він також залежить.

Залежність — дуже підступна і руйнівна — залежність від соціальних мереж може мати негативний вплив практично на всі аспекти життя. Залежна людина проводитиме все більше і більше часу, просто задовольняючи свою залежність, що обмежить час для сну, роботи, стосунків з іншими людьми – нічого не матиме значення, окрім соціальних мереж.

Це може призвести до дуже серйозних проблем зі здоров’ям, пам’яттю і концентрацією, почуття самотності, що наростає, і навіть до фінансових проблем, коли робота також перестає мати значення і все більше часу витрачається на соціальні мережі.

Людина має боротися із цією залежністю – не варто недооцінювати проблему.

Найкращі результати дає психотерапія залежності. Вона дозволяє зрозуміти суть проблеми, виявити недоречні, тривожні моделі та замінити їх найкращими. Це також допомагає зрозуміти, що існують інші, більш цінні способи проведення часу, тому вчить, як жити без усюдисущих соціальних мереж, і дозволяє вам знову відкритися реальному світу.

Якщо ви не є залежним, але знаходитесь у близьких стосунках з одним з них і хочете краще зрозуміти механізми, що управляють залежністю, ви страждаєте від залежності іншої людини, і це негативно впливає на нормальне повсякденне функціонування.

Терапія для співзалежних допоможе вийти з порочного кола залежностей і набути власного життя — це важливо, оскільки часто, живучи з «мережним наркоманом», люди відмовляються від власного життя, мрій та цілей, що зрештою руйнівно позначається на їхній психіці.

Як не попасти на “липову роботу” в Інтернеті

Як студенту знайти роботу на літо?

Як відновити втрачені дані з жорсткого диска