Аптека – це державна установа охорони здоров’я, в якій фахівці, які мають фармацевтичну освіту, надають фармацевтичні послуги. В аптеках продаються як лікарські засоби, так і виробів медичного призначення. Крім того, провізори можуть приготувати аптечні препарати за рецептом, виписаним лікарем. В аптеці можна отримати інформацію про лікарські засоби та вироби медичного призначення. Тому в аптеці мають працювати лише фахівці. У зв’язку з такими вимогами багатьом підприємцям здається, що аптечний бізнес з нуля відкрити не просто. Проте насправді все не так складно та не дуже затратно. Для старту в цьому бізнесі достатньо вкласти трохи більше ніж 45 тисяч доларів.
Усі подробиці описані у статті.
Як відкрити аптеку – практичні поради
Як переконують експерти та підприємці, які займаються фармацевтичним бізнесом, якщо фахово скласти бізнес-план, і все точно за планом організувати, то за півроку можна вийти на окупність бізнесу. Тут велике значення має локація аптечного магазину, добродушний та кваліфікований персонал, і, звичайно ж, надійне джерело постачання товару.
Перше, що необхідно продумати при складанні бізнес-плану – це формат аптеки. В Україні прийнято три формати аптечних магазинів:
- Звичайна з відкритою торговою залою та дискаунтерна (ціни нижчі за ринкові) загальнодоступні аптеки для постачання населенню лікарських препаратів. У цих магазинах можна продавати ліки за рецептами лікарів;
- Кіоски та аптечні пункти, які торгують лікарськими препаратами, які дозволено продавати без рецептів. Вони є філією аптек;
За підрахунками експертів варіант звичайної аптеки для старту бізнесу йде не менше 700 доларів на квадратний метр, а дискаунтерний формат обходиться вдвічі дешевше.
Класифікація аптечних торгових точок за видом діяльності:
- Аптека лише торгує ліками;
- Аптечний заклад продає та виготовляє ліки за рецептом лікаря;
- Магазин-аптека виготовляє антисептичні препарати.
Попередні вимоги, пов’язані з роботою аптеки
Управління аптекою є регульованою діяльністю та потребує отримання відповідного дозволу, що видається державними фармацевтичними органами.
Право на отримання дозволу на діяльність аптеки можуть претендувати:
- фармацевт, який має вищу або середню спеціальну фармацевтичну, чи медичну освіту, ліцензію на практичну діяльність;
- лікар не фармацевт, але має додаткову освіту, пов’язану з наданням медичної допомоги та продажу ліків у роздрібній торгівлі;
- керівник фармацевтичного закладу також повинен мати фармацевтичну освіту та стаж роботи від 3 років до 5 років.
Якщо підприємець хоче відкрити аптеку, але не має відповідної освіти, він може найняти спеціаліста, який відповідає вимогам закону. Тільки фармацевт має право відпускати ліки в аптеці.
Організація торгівлі ліками
Питання організації роботи аптечного магазину має значення у матеріальному плані. За правилами торгівля в аптечному закладі може вестись у відкритій торговій залі або онлайн. Якщо ліки будуть продаватися за закритим типом торгівлі, старт бізнесу дешевший. На це підуть кошти з розрахунку 300 доларів за квадратний метр приміщення. Економія буде від розміру приміщення, допускається площа торгового залу в 50 квадратних метрів.
Яке приміщення вибрати
Загальнодоступна аптека може бути окремою будівлею або розміщуватись у будинках іншого призначення, за умови, що приміщення відповідає законодавству та Постанові МОЗ.
Відповідно до Закону про фармацевтику, основна площа загальнодоступної аптеки не може бути меншою за 60 метрів квадратних, а кіоску та аптечного пункту 15 квадратних метрів. Винятком є загальнодоступні аптеки, розташовані у містах з населенням до 1500 мешканців та у сільській місцевості, де допускається базова площа 50 квадратних метрів.
Але потрібно враховувати допоміжні приміщення, які з’єднані з основною площею аптеки, тому приміщення, призначене для аптеки, повинно мати приблизно 70 квадратних метрів.
Точний розмір та технічні вимоги до приміщення, призначеного для аптеки, зазначено у відповідних статтях фармацевтичного закону та Положенні МОЗ про аптеки.
Крім того, приміщення аптеки має відповідати загальним санітарно-гігієнічним та протипожежним нормам, що відповідають вимогам, що висуваються до будівлі громадського призначення.
Ще потрібно вирішити інше питання, як придбати нежитлове приміщення, взяти в оренду або купити. Як правило, багато підприємців вважають, що для ведення бізнесу вигідніше купити приміщення. Однак потрібно дивитися за ситуацією, тому що в прохідному місці в центрі міста помешкання коштує дуже дорого.
Крім того ціна квадратного метра приміщення, що продається, з року в рік зростає, а орендна плата практично не змінюється, вона залишається довгий час однаковою, то вигідніше оформляти оренду.
У середньому оренда приміщення під аптеку коштуватиме 500 доларів на місяць. А ремонт та підготовка приміщення для перевірки комісії при видачі ліцензії обійдеться щонайменше 2400 доларів.
Але є ще одна стаття витрат при запуску аптечного бізнесу – це придбання обладнання. Причому якщо відкривати аптеку в місті з жорсткою конкуренцією, то купувати потрібно сучасно імпортне якісне та гарне обладнання.
Де найкраще вибирати місце для аптеки
Природно, що місце має бути людним. Ніхто спеціально не їхатиме на край міста у вашу аптеку. Як стверджують підприємці-практики в їхню аптеку приходять покупці з близько розташованих будинків або заходять люди, яким дорогою на роботу чи додому.
Тому обов’язково необхідно досліджувати трафік у передбачуваному місці та вирішувати підходить воно для аптеки чи ні.
Від кількості людей та їх потреб сильно залежить формат бізнесу. Наприклад, на вокзалі або в аеропорту люди купують зовсім інші ліки, ніж у аптечному кіоску, розташованому в супермаркеті.
У центрі міста аптека повинна мати великий асортимент товару та продавця-консультанта.
Реєстрація підприємницької діяльності та форма організації бізнесу
Щоб легально відкрити аптеку для підприємницької діяльності, її потрібно зареєструвати. І тут виникає проблематичне питання, яку форму підприємницької діяльності вибрати?
Насправді зазвичай люди відкривають свою справу формою індивідуальний підприємець, тобто ФОП, чи юридична особа Але якщо підприємець задумав відкрити аптеку, а фармацевтичної освіти не має, то ФОП йому реально не підходить.
Хоча це дешевше, простіше і швидше, але питання впирається в законодавство, де написано, що для того, щоб відкрити аптеку, необхідно, щоб усі продавці та керуючий аптекою мали фармацевтичну освіту.
А якщо керуючий бізнесом, він же індивідуальний підприємець, то вимога законодавства стосується і нього. Тому найкраще при реєстрації бізнесу вибрати форму управління «Товариство з обмеженою відповідальністю».
У цьому випадку засновник може не мати спеціальної освіти фармацевт, але при цьому він повинен призначити керувати бізнесом людину, яка має диплом за фахом фармацевт.
Які документи потрібно мати, щоб відкрити аптеку
Відповідно до законодавства, засновник повинен отримати ліцензію на право діяльності. А щоб її отримати, якщо засновник не фармацевт, то потрібно найняти на роботу, на посаду керівника людину з вищою спеціальною освітою.
Але, як стверджують експерти, це далеко не всі вимоги. Складено
солідний перелік вимог, які необхідно узгодити у різних інстанціях із різними службами.
Наприклад, вимоги щодо зберігання лікарських препаратів, яким потрібна герметична упаковка та спеціальний температурний режим.
Існують санітарні вимоги до приміщення та співробітників – обов’язкова наявність санітарної книжки та інше.
Підприємець повинен мати настановні документи на відкриття підприємства – аптека:
- розроблений та затверджений Статут;
- довідка від податкової служби у отриманні ІПН та КПП;
- акт перевірки про відповідність санітарним та протипожежним нормам відповідними службами (наказ МОЗ «Про санітарний режим аптек»);
- скани документів про освіту працівників, їх санітарні книжки.
Як кажуть власники аптек, щоб відкрити фармацевтичний бізнес потрібно походити по офісах та кабінетах не менше місяця.
Найцікавіше для підприємця – скільки коштує відкрити аптеку?
Фахівці стверджують, що при відкритті аптеки на 70 квадратних метрів з урахуванням ремонту приміщення потрібно не менше 40 000 доларів, це не враховуючи видатків на оренду або купівлю приміщення.
Але перевага бізнесу в тому, що якщо на старті правильно організувати всі процеси, бізнес починає приносити дохід вже через рік. Якщо ви будете відчувати складнощі з потоком клієнтів період виходу на точку беззбитковості від сунеться ще на рік.
Але, як би там не було, навіть якщо у вас зовсім не вдасться розкрутити справу, можна повернути не менше 60 відсотків вкладених коштів за рахунок продажу обладнання.
Резюме
Одним із найважливіших факторів успіху аптеки є її місцезнаходження. Як правило, найпопулярнішими є аптеки, розташовані безпосередньо біля поліклініки, лікарні чи приватних лікарських кабінетів.
При виборі місця слід також враховувати такі фактори, як: віддаленість від інших аптек, наявність місць для паркування для пацієнтів, тип вулиці та середню інтенсивність руху.
Інформація про місцезнаходження та час роботи аптеки не повинна розглядатися як реклама, тому гарною ідеєю є інформація про існування аптеки, розміщена в Інтернеті, наприклад, на міському форумі.
Ринок фармацевтичних послуг складний, однак, за наявності фантазії та доброї волі можна досягти успіху у цій сфері.
Що таке невзаємозамінний токен NFT