Перейти до контенту

Як відновити втрачені дані з жорсткого диска

На сьогоднішній день комп’ютери дуже широко використовуються як у ділових, так і особистих цілях. Жорсткий диск є основним пристроєм зберігання даних на комп’ютері. Досить часто зустрічаються ситуації, коли HDD (від англ. Hard Disk Drive) з тих чи інших причин раптово виявляється несправним. Синій екран монітора, так званий “екран смерті”, найчастіше є індикатором плачевного стану жорсткого диска (хоча і не у всіх випадках).

Способи відновлення даних з жорсткого диска

Як відновити втрачені дані з жорсткого диска

Способи відновлення працездатності HDD багато в чому залежатимуть від того, що стало причиною, що спричинила несправність пристрою. Це можливо як програмний, і апаратний збій. Апаратний збій може виникнути внаслідок пошкодження електричного приводу пристрою, головок, що зчитують, і т.д.

Можливі також пошкодження електронної плати керування пристроєм. Механічна та електронна частина жорсткого диска сильно взаємопов’язані, тому пошкодження можуть стосуватися як однієї, так і бути комбінацією обох. Механічні несправності, як правило, виникають через фізичний вплив на пристрій. Це може бути удар, наприклад, через падіння або перегрівання системи в цілому. Пошкодження електронної начинки жорсткого диска зазвичай виникає через різкі стрибки напруги.

У разі “фізичної” поломки пристрою, воно або взагалі не пізнається комп’ютером, а жорсткий диск не запускається (не чутний шум шпинделя, що розкручується), або видає характерні клацання. Проте не варто поспішати із висновками. У першому випадку необхідно перевірити підключення пристрою до системи, можливо, замінити шлейф.

У другому випадку, можливо, внаслідок стрибка електричної напруги або програмного збою було пошкоджено MFT (Master File Table) таблицю розміщення файлів. Рекомендуємо уважніше читати діагностичні повідомлення, що з’являються на моніторі. Спробувати відновити таблицю MFT можна за допомогою спеціального програмного забезпечення.

В інших випадках, якщо на вінчестері знаходилися дуже цінні для вас файли, необхідно буде звернутися за допомогою до спеціальних фірм, що спеціалізуються на відновленні даних із пошкоджених носіїв. Це буде коштувати вам певну суму грошей, але у разі загрози втрати важливих даних, у вас фактично немає інших альтернатив. Виразно не варто самостійно розкривати корпус жорсткого диска, сподіваючись щось там виправити.

Якщо ви втратили важливі дані на жорсткому диску, наприклад, видаливши їх випадково або сталася псування даних, внаслідок вірусної атаки і т. д., то в цьому випадку ви можете самостійно спробувати відновити інформацію. Основним способом відновлення втрачених даних є програмний спосіб, тобто використовується спеціальне програмне забезпечення.

У вас, напевно, виникло резонне питання.

Як подібні програми відновлюють файли, яких немає на жорсткому диску? Весь “трюк” полягає в тому, що ці дані все ще залишаються на вінчестері, хоч і стали “невидимими” для користувача. Давайте розберемося, чому так відбувається.
Всі дані, що зберігаються на жорсткому диску, записуються в сектори. Один файл може бути записаний у різні сектори, “розкидані” по всьому диску, у цьому випадку кажуть, що файл фрагментований. Усі дані на комп’ютері зберігаються у вигляді 0 та 1 (у бінарному вигляді). Схема розміщення всіх даних зберігається у спеціальній таблиці MFT.

Коли файл видаляється, то сектори, в яких він був розміщений, позначаються як вільні для запису, а місце на жорсткому диску звільняється. При цьому дані ще продовжують фізично існувати в цих секторах, поки не будуть перезаписані новими даними. Програми, призначені для відновлення даних, дозволяють від 90 до 100% відновити втрачені файли. Перед тим як завантажити будь-яку програму, переконайтеся, що вона підтримує відновлення з файлової системи, що використовується у вас. Усі сучасні версії Windows використовують файлову систему NTFS. До версії Windows 2000 використовувався FAT32.

Втрата даних може статися і у разі запису даних у збійні сектори.

У цьому випадку програмне забезпечення для відновлення даних буде марним. Якщо у вас виникла ситуація втрати даних внаслідок наявності збійних секторів, необхідно скористатися вбудованою утилітою діагностики жорстких дисків.

У випадку з Windows, вам необхідно буде відкрити “Мій комп’ютер”, потім вибравши пристрій та натиснувши праву кнопку миші перейти в контекстне меню, категорія Властивості, вибрати закладку “Сервіс” та перевірити пристрій на наявність помилок. Можна також скористатися численними програмами для діагностики та виправлення помилок на жорсткому диску, які легко знайти та завантажити в інтернеті.

Принцип дії як сторонніх програм, так і вбудованої в ОС утиліти однаковий, збійні сектори будуть позначені як “bad sectors”, тобто погані і використовуватися для запису даних не будуть.

Поради та рекомендації щодо відновлення даних з жорсткого диска

– Завантажте кілька програм для відновлення даних. Не поспішайте одразу купувати якесь платне рішення. Спробуйте використати різні утиліти. Як правило, процес відновлення в них не викликає труднощів у користувача. Проте, часто суб’єктивно одні програми виявляються практичнішими та зручнішими за інші. Тому не поспішайте, спробуйте кілька, подивіться, чи потрібен вам багатий функціонал платних рішень або ви можете обійтися і безкоштовним аналогом.

– Завантажуйте та встановлюйте програмне забезпечення на будь-який зовнішній носій, наприклад, флеш-диск, зовнішній жорсткий диск або хоча б інший розділ вашого пошкодженого HDD. Таким чином, ви зведете до мінімуму ризик перезапису втрачених даних.

– Намагайтеся уникнути використання системних утиліт, таких як дефрагментатори та утиліт “масштабної” діагностики.

– Хоча програмне забезпечення дозволяє в багатьох випадках відновити втрачені дані, все ж таки це не є реальним захистом і надійною гарантією для ваших файлів. Набагато надійніше та розумніше вчасно використовувати резервне копіювання важливих файлів.

Краще, якщо у вас буде встановлено спеціальне програмне забезпечення, яке автоматично через певні проміжки часу у фоновому режимі запускатиме процес резервного копіювання, наприклад, у “хмарне” сховище.

Як обманюють пошукові системи

Магічні властивості нового гаманця

Високооплачувана робота в Польщі для чоловіків